Üst sosyo ekonomik düzeye sahip apartman konutların açık tip yaşama mekânlarının kullanım sürecinde değerlendirmesi
Evaluations in usage process of living rooms ofhousing have upper socio- economic status
  1. Tez No: 395771
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, apartman konutlarının açık tip yaşama mekanlarının kullanım sürecinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, Ankara'nın Batıkent Bölgesinde Üst Sosyo Ekonomik Düzey'e (ÜSED) hitap ettiği düşünülen Atlantis City apartman konutları araştırma kapsamına olup, konut kullanıcılarının açık mekanlar içerisinde yaptığı değişiklikler ve bu mekanlara yönelik ayrıntılı değerlendirmeleri anket yardımıyla ölçülmüştür. Sonuçta, kullanıcıların önemli bir kısmının antre ve salon arasındaki boşluğa estetik, görsellik ve mahremiyet açısından, yine kullanıcıların bir kısmı mutfak ve salon arasındaki boşluğa estetik, görsellik ve yemek kokularını önlemek amacıyla seperatör yaptırdıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, kullanıcıların büyük çoğunluğunun açık tip yaşama mekanlarını oluşturan mutfak, antre ve salonun birbiriyle açık bağlantılı olmasından memnun olduğu, bu açık düzenin mobilya yerleşimini olumlu yönde etkilediğini düşündüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the usage process of open type living spaces in apartment houses. In accordance with this objective, Atlantis City apartment houses appeals Upper Socio Economic Status (USES) in region of Batıkent of Ankara were included in the study. The changes made in open spaces of residential users and exhaustive assessments were measured using a questionnaire. As a result, it was determined that to make separator in terms of aesthetics and privacy the gap between entry and living room by a majority of users. In addition that it was determined to make separator in order to prevent food odors the gap between entry and kitchen by some of users. Further, it is observed that the majority of users are satisfied with the type of open living spaces and furniture placement.