Farklı sosyo-ekonomik düzeye (SED) sahip konut kullanıcılarının iç mekan donatım elemanlarını değiştirme süreçlerinin incelenmesi
Investigation of change process of interior equipment elements of housing users with different socio-economic status (SES)
- Tez No: 564138
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, farklı sosyo-ekonomik düzeye (SED) sahip konut kullanıcılarının donatı elemanlarını (mobilyalarını) satın alırken dikkate aldığı hususlar, kullanım süreleri, değiştirme istekleri ve nedenleri ile satın alma şekillerinin birbirinden farklı olacağı varsayımlarının test edilmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla hazırlanmış olan ankete alt, orta ve üst SED'e hitap eden toplam 280 konut kullanıcısı katılmış olup, elde edilen sonuçlar SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, SED yükseldikçe donatı elemanının işçilik kalitesi, malzeme kalitesi, trendlere uygunluk ve çevreye duyarlı olma hususlarına verilen önem artmakta, fiyat uygunluğu, mobilyanın demonte ve sabit özellikte olması hususlarına verilen önem ise azalmaktadır. Katılımcıların donatı elemanlarını değiştirme süreleri ortalamasının 6-10 yıl arasında olduğu, SED yükseldikçe donatı elemanlarını değiştirme sıklığının azaldığı, ayrıca katılımcıların donatı elemanlarını değiştirmek isteme nedenlerine bakıldığında sırasıyla; eskidi, bozuldu/kırıldı, estetik görünüş, malzeme kalitesi, depolama yetersizliği, ölçü hatası, işçilik kalitesi ve bakım-servis yetersizliği gibi hususların öne çıktığı görülmektedir. Son olarak alt SED katılımcıları donatı elemanlarını satın alırken öncelikle özel siparişle satın almayı tercih ederken diğer SED katılımcıları mağazadan satın almayı tercih ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to test the assumptions of the housing users who have different socio-economic status (SES) when considering the purchase of equipment (s), the usage periods, the changing requests and the reasons and the assumptions that the purchasing methods will be different from each other. A total of 280 housing users, who appealed to the lower, middle and upper SES, were included in the survey prepared for this purpose and the results were evaluated by SPSS program. According to the results, the importance given to the quality of workmanship of the reinforcement element, the quality of the material, the compatibility with the trends and the sensitivity to the environment increase as the SES increases, and the importance given to the issues of price compliance, disassembly and fixed feature of the furniture is decreasing. When the average time for replacement of reinforcement elements of the participants is between 6 and 10 years, the frequency of replacement of the reinforcement elements decreases as the height of the SES, and the reasons for asking the participants to change the reinforcement elements, respectively; old, broken / broken, aesthetic appearance, material quality, lack of storage, measure error, quality of workmanship and maintenance-service shortage. Lastly, when SES participants choose to purchase a special order when purchasing reinforcement elements, it is seen that other SES participants prefer to buy from the store.