Elektro kıvılcım kaynak yöntemi ile demir esaslı ve demir dışı metallerin kaynaklanabilirliği
The weldability of ferrous and nonferrous materi̇als by using electro spark welding technique
  1. Tez No: 395790
  2. Yazar: ZİYA BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, yeni malzemelerin geliştirilmesi ve bu malzemelerin kaynaklanabilirlikleri yeni bilim ve uygulama alanları oluşturmaktadır. Bu amaçla, birçok özel kaynak yöntemleri ve ark kaynak yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, elektro kıvılcım kaynak metodu ile birleştirilen düşük karbonlu çelik, alüminyum ve bakır malzemelerin, farklı kaynak parametrelerinde kaynak edilebilirliği incelenmiştir. Kaynak işlemine etki eden kaynak voltajı, malzemeye transfer edilen enerji yüzdesi ve çalışma frekansının etkileri araştırılmıştır. Bu etkileri belirlemek ve değerlendirmek için malzemelerin mikro yapı ve sertlik incelemeleri yapılmıştır. Tüm malzemelerde birleştirmeyi etkileyen en önemli kaynak parametreleri saptanmıştır. Malzemelerde, kaynak işleminde parametre değerlerinde ki azalma, sertlik değerinde düşüşe ve malzeme mikro yapısında daha çok değişime sebep olmaktadır. Azalan parametre değerlerinin daha az sıcaklık geçişine sebep olduğu belirlenmiştir. Böylece kaynak sıcaklığı, kaynak parametreleri ile kontrol edilebilmektedir. Azalan ısıl girdi ile malzemeler daha az yumuşamış ve sertlik değerleri yükselmiştir. Ayrıca, tüm malzemeler diğer kaynak yöntemlerine göre bu yöntemde daha az kaynak bölgesinde mikro yapısal ve fiziksel değişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of new materials, new fields of apps emerged with the weldability of the materials. For this purpose, various special welding and arc welding technique have been developed. In this study, low carbon steel, aluminum and copper materials, which are combined with electro spark welding method is analyzed for their weldability or not with different welding parameters. Effects of weld voltage, percent of energy which is transferred to material and operating frequency have been investigate how they influence the welding process. Micro-structure and stiffness of materials are analyzed in order to determine and evaluate these effects. The most important welding parameter which affects the joining for all materials have been determined. In materials, decrease in the value of the welding process parameters, the hardness and material decline in the value causes more change in microstructure. Descending parameter causes more transition temperature, so welding temperature can be controlled. Material with decreased heat input, less softening and has risen hardness. Moreover, all the materials according to other welding methods and physical changes in the micro-structure of less resource in this process were observed.