Kûfe ve Basra ekollerinin merfûât konusundaki ihtilâfları ve bunların şerhu Katri'n-nedâ adlı eserde ele alınışı
The dispute betwen Kûfe and Basra ecoles about merfû'at is handled on work named şerhu Katri'n-nedâ
  1. Tez No: 395807
  2. Yazar: FATİH ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SOYUPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı Arap dilbilimcilerine öncülük eden iki önemli ekolden Basra ve Kûfe ekolü temsilcileri arasında merfû'at konusundaki ihtilâfları ortaya koymak ve ihtilâfları İbn Hişâm el-Ensâri'nin Şerhu Katri'n-Nedâ adlı eserinde incelemektir. Çalışmamız giriş kısmı ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Arap dili tarihi, dilin gelişim süreci ve ilk dönemde yapılmış çalışmalar ele alınacaktır. Birinci bölümde Basra ve Kûfe ekolleri tanıtılacak ve merfû'at konusundaki ihtilâflar ele alınacaktır. İkinci bölümde ise İbn Hişâm'ın hayatı, eserleri anlatılıp, Şerhu Katri'n-Nedâ adlı eserde ihtilâflı konular ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the disagreement between the two leading significant ecole nominees, Basra and Kufe, which lead arabian linguistic scientists about merfu'at. It will search the dispute on Şerhu Katri'n-Nedâ written by İbn Hişâm el-Ensâri. Thesis is made up of two introductions and two parts. In the first introduction part the history of arabic language, stages of the language development and first period studies will be handled. In the first section Basra and Kufe ecoles will be introduced and the dispute about merfuat will be handled. In the second section, the life and the works of Ibn Hişam will be examined and the bone of contention on the book Şerhu Katri'n-Nedâ will be discussed.