İş stresinin iş performansı üzerine etkisi: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi örneği
The effects of job stress on job performance: The example of SDU Research and Training Hospital
  1. Tez No: 395808
  2. Yazar: MESUT ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ALTUNTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Hospitals, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı; stresin, araştırma ve uygulama hastanesinde görev yapan doktorların performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma modelinde yer alan bağımsız değişkenler; algılanan stresle başa çıkma, rahatsızlık algısı, özyeterlik algısı olarak belirlenmiştir. Ayrıca bağımlı değişkenler ise, iş tatmini ve iş başarısı olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle verilerin faktör yükleri belirlenmiştir. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Bir değişkenin diğer değişkenler tarafından açıklanması ise, Regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Isparta'da hizmet veren Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görev yapan 156 hekim oluşturmaktadır. Veriler, anket yöntemi (yüz yüze görüşme veya elektronik posta) kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of stress on performance of the doctors working in the research and training hospital. In the model of the research, independent variables were considered to be coping with perceived stress, perception of discomfort, perception of self-efficacy and dependent variables were considered to be job success and job satisfaction. The data obtained in the research was assessed through SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Program, 17.0. Initially, the factor loadings were determined. The correlation between independent and dependent variable of the research was determined through Pearson Correlation and the explanation of one variable depending upon others was tested through Regression Analysis. The population of the research consists of 156 doctors working in Süleyman Demirel University Research and Training Hospital in Isparta. The data were obtained by using questionnaire (face to face interview or e-mail) method with each doctor.