Edebiyatımızda nefes geleneği ve Rûhullah'ın Bektâşi nefesleri antolojisi üzerine bir inceleme
Our literature tradition of nefes and an investigation of Rûhullah's Bektaşi nefesleri anthology
  1. Tez No: 395853
  2. Yazar: HİLAL GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ALTAY GÖDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Alevî –Bektâşî Edebiyatı'nın çeşitli türleri vardır.Bunlar : Nefes, devriye , destan, koşma, taşlama ve şathiyedir. Biz de Alevî –Bektâşî Edebiyat'ında bulunan ve icra edilen bu türlerin ne anlama geldiğini ,bunlardan öne çıkan“ nefes”türünü ve bu edebiyatta ne denli önemli olduğunu göstermek ve bununla beraber nefes geleneği temelinde Derviş Rûhullah'ın bir araya getirdiği ve Alevî-Bektâşî inanç ögelerini ve kurallarını bize sunan“Bektâşî Nefesleri”üzerine çalıştık. Nefes geleneğinin Alevî-Bektâşî Edebiyatı'nda önemini ortaya koyduktan sonra asıl çalışma alanımız olan Rûhullah'ın oluşturduğu“Bektâşî Nefesleri”antolojisini muhtevâ ve şekil yönünden ele almakla kalmayıp eserin içerisinde bulunan nefesleri oluşturan şahsiyetleri ve yaşadıkları yüzyıllara göre ele aldık.
Özet (Çeviri)
There are various types of Alevî Bektâşî literature : Nefes, devriye , destan, koşma, taşlama and şathiye. We Alevi -Bektâşî Literature in and executed this species what it means, they stand out from the“nefes”type and the literature how important it is to show, and with it the nefes tradition, on the basis Derviş Rûhullah brought together and Alevî-Bektâşî faith elements and rules for offering us“Bektâşî Nefesleri”we worked on. Nefes of the tradition of Alevî-Bektâşî Literature revealed the importance after the main work which is our Rûhullah created by“Bektâşî Nefesleri”anthology content and in terms of shape takes not only work within the contained breathing forming personalities and they live according to centuries we have discussed.