Gagauz ve Kaşkay halk hikâyelerinde düğün merasimi
Wedding ceramony in the folk narrations of Gagavuz and Kaskay
  1. Tez No: 536191
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAFKASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı; binlerce yıllık bir geçmişe sahip Türk kültürünün ortak unsurlarının farklı coğrafyalarda yaşayan küçük gruplarının halk anlatılarında varlığını ne derecede sürdürdüğünü ispat etmeye çalışmaktır. Bu manada ortak kültürel unsur olarak“düğün merasimleri”ve“halk hikâyeleri”araştırmaya konu olmuştur. Araştırmada, Türk kültürünün farklı coğrafyalarına yayılmış gruplar arasından Gagauz ve Kaşkay Türkleri özellikle seçilmiştir. Çünkü bu iki küçük topluluk, tarihin bilinen herhangi bir döneminde birlikte yaşamamış olup farklı coğrafyalarda farklı kültürel unsurların çevresinde yer almaktadır. Halk hikâyeleri masal ve destanlardan farklı olarak gerçek yaşam izlerini daha net yansıtan sözlü kültür ürünlerindendir. Bu manada toplumların kültürlerini ele alma noktasında bizlere daha somut veriler sunmaktadırlar. Halk edebiyatı türleri üzerinde motif çalışması yapmak ve iki farklı boyun/topluluğun anlatıları üzerinden bunu ele almak amaçlanmıştır. Konu; tarih, coğrafya, folklor ve tür bilgisini tümüyle yansıtan disiplinler arası bir bakışla yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to prove that the common elements of Turkish culture still exist in the folk narrations of small groups. To their respects,“wedding ceramonies”as one of the most important transition phrase in life and“folk narrations”as a type of folk narrations has been subjects to this study. Gagavuz and Kaşkay Turks has been particularly chosen among the other Turkish groups which has spread the different regions around the world. Because these two small groups didn't live together at any stated periot in history and they have been surrounded by different geographies and cultural elements. Folk narration is one of the oral works that reflects the real life clues more explicitly than tales and epics. For than reason, they give us more concrete data while studying culture of a society. It's really difficult to carried to a conclusion by studying on two different groups narrations and to carry a study an patterns of folk literature. This topic has been a reflected with a perspective including all the discliplines like history, geography and folks.