Üniversite hastanelerinin faturalama sürecindeki sorunlarını tespit etmeye yönelik bir araştırma
A research to identify the problem in the university hospital invoicing process
  1. Tez No: 395880
  2. Yazar: İBRAHİM HÜSEYİN CANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sağlık hizmetlerine olan talebin artması, teknolojik gelişmeler gibi nedenler sağlık hizmetlerine Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)'dan ayrılan payın artmasına sebep olmuştur. Bu payın etkin bir şekilde dağıtılması için ödeme sistemlerini doğru şekilde kullanmak ve yeni sistemler üzerinde çalışmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Sağlık hizmetlerinde ödeme yöntemleri, sağlık bakım hizmetlerinin kalitesini ve sağlık kurumlarının finansman yönetimini önemli ölçüde etkilemektedir. Sağlık hizmet sunucuları (SHS) hastalara sunmuş oldukları hizmetlerin karşılığını geri ödeme kurumlarından tam olarak almanın gayreti içerisindeyken ödeyici kurumlarda SHS'lere etkin dağıtım amacıyla haksız ve fazla ödeme yapmamanın gayreti içindedir. Bu döngüde faturalama süreci içerisinde sorunlar oluşabilmektedir. Bu çalışmada üniversite hastanelerinin faturalama sürecinde karşılaştığı sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Amaca ilişkin literatür araştırması yapılarak, faturalama birimi çalışanlarıyla ve üniversite hastanesi yöneticileriyle görüşülerek sorun yaşanılan alanlarla ilgili bir anket oluşturulmuş ve Türkiye'de faaliyet gösteren 55 devlet üniversitesi hastanesinin faturalama biriminde çalışan 293 kişiye uygulanmıştır. Faktör analizi yapılarak üniversite hastanelerinin sorunlarının 5 ana başlıkta toplandığı görülmüştür. Bu sorunlar kurumdan kaynaklı sorunlar, iç denetim kaynaklı sorunlar, Medula kaynaklı sorunlar, ödeyici kurum kaynaklı sorunlar ve fiyatlama kaynaklı sorunlardır. Üniversite hastanelerinin, faturalama sürecinde en sıkıntılı olduğu fiyatlama kaynaklı sorunlar olduğu görülmüştür. Daha sonra sırayla en sıkıntılı alanlar ödeyici kurum kaynaklı sorunlar, Medula kaynaklı sorunlar, iç denetim kaynaklı sorunlar ve kurum kaynaklı sorunlardır. Faturalama sürecindeki sorunları kurum içi ve kurum dışı kaynaklı üniversite hastanelerinin faturalama sürecinde daha çok dış kaynaklı sorunlar yaşadığı görülmüştür. Sorunlara yönelik algılamaların çalışanların bulunduğu üniversite hastanesi faaliyet süresi, katılımcıların çalışma pozisyonları ve üniversite hastanesinde çalışma süresine göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing demand for healthcare services, technological improvements, and other reasons cause to rise in healthcare expenditure percentage of Gross Domestic Products (GDP). It is essential to use payment systems in correct way and to study about new systems for dividing this proportion. Healthcare payment systems affect quality of healthcare services and financial management of healthcare institutions. While healthcare providers are trying to get paid completely for the services which they provide payer institutions are trying not to do overpayments or unfair payments because their aim is to do an efficient distrubition for all healthcare providers. In that cycle there might be several problems about billing process. In this study determinig the problems which university hospitals face in their billing process is aimed. A questionnaire has been created based on literature research and several interviews with managers of university hospitals and staff. 293 people who are working at billing department of different 55 university hospitals in Turkey participated in this survey. 5 main heads about problems of university hospitals were determined by factor analysis. These heads are problems about the providers, problems are arising from internal audit, problems are arising from Medula system, problems are arising from payers, and problems are arising from pricing. It is confirmed the most important issue is about pricing. Second important issue is about payer institutions, thirth one is about Medula, fourth one is about internal audit, and last one is about the providers. It is determined that problem perception has changed based on operating period of the hospitals, job positions and work experience in the university hospitals of participants.