Human Papilloma Virus ile ilgili hastalıklarda HPV aşısının maliyet etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluating the cost-effectiveness of HPV vaccination in Human Papılloma Virus related diseases
- Tez No: 1001772
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kadınlarda HPV ile ilişkili jinekolojik rahatsızlıklarda (genital siğil, kanser öncesi lezyonlar ve rahim ağzı kanseri) birincil koruma yöntemi olan HPV aşısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) perspektifinden maliyet-etkililiğini ve aşının geri ödeme kapsamına alınmasının Türkiye sağlık bütçesi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada maliyet-etkililik analizi ve bütçe etki analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini 2023 yılı içerisinde Hacettepe ve Ankara Üniversitesi Hastanelerine HPV ile ilişkili tanılarla başvurmuş olan hastalar oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, kesin tanılı farklı evrelerdeki 209 kanser hastası ve 137 kanser öncesi lezyon hastasına ait fatura kayıtları ve yaşam kalitesi verileri elde edilerek incelenmiştir. Rahim ağzı kanseri hastalarının yaşam kalitesini belirlemek için hastalara EQ-5D-3L, EORTC QLQ-C30 ve CX24 uygulanmıştır. Araştırmanın maliyet verileri hastanelerin otomasyon programı aracılığıyla hasta faturaları incelenerek ve görüş formları ile uzmanlardan elde edilmiştir. HPV aşısı olma durumundaki maliyetler ve yaşam kalitesi değerleri ile HPV aşısı olmama durumunda hastalık maliyeti ve yaşam kalitesi değereri Markov model kullanılarak karşılaştırılmıştır. Markov modelde birer aylık döngüler kullanılarak HPV aşısı olan kadınların ve HPV aşısı olmamış hastaların yaşamı boyunca sağlık durumları arasında geçişleri simüle edilmiştir. Modeldeki sağlık durumları iyi-kanser öncesi lezyon-serviks kanseri ve ölüm durumlarından oluşmuştur. Serviks kanseri hastalarının yaşam kalitesi skoru ile Almanya ağırlıklarıyla 0,852 İngiltere ağırlıklarıyla ise 0,776 olarak hesaplanmıştır. Çalışma sonuçları ilave maliyet etkililik oranı olarak sunulmuştur. Maliyet ve etkililik verilerine %3 indirgeme oranı uygulandığında HPV aşısı olmama durumu için QALY 1,847 ve HPV aşısı olma durumu için 6,067 olarak bulunmuştur. HPV aşısı olmama durumunun maliyeti 80.170,65 TL ve HPV aşısı olma durumunun maliyeti 48.642,51 TL bulunmuştur. Aşı olma durumunda kazanılan QALY başına maliyet -7.472 TL'dir. Maliyet etkililik eşik değeri olarak 2023 yılı için kişi başı GSYH (305.570) kabul edilmiştir. İlave maliyet etkililik oranı eşik değerin altında kaldığı için HPV aşısının maliyet-etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında sonuçların değişken parametrelere göre duyarlılıkları incelenmiş ve duyarlılık analizlerinde de ilave maliyet etkililik oranının eşik değerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cost-effectiveness of the HPV vaccine, which is the primary prevention method for HPV-related gynecological disorders (genital warts, precancerous lesions, and cervical cancer) in women in Turkey, from the perspective of the Social Security Institution (SGK), and to examine the impact of including the vaccine in the reimbursement scope on the Turkish health budget. Cost-effectiveness analysis and budget impact analysis methods were used in the study. The study population consisted of patients who were diagnosed with HPV-related diseases and visited Hacettepe and Ankara University Hospitals in 2023. During the data collection process, invoice records and quality of life data were obtained and examined for 209 cancer patients at different stages with a definitive diagnosis and 137 patients with precancerous lesions. The EQ-5D-3L, EORTC QLQ-C30, and CX24 were administered to cervical cancer patients to determine their quality of life. The cost data for the study were obtained by examining patient invoices through the hospitals' automation program and from experts through interview forms. The costs and quality of life values associated with receiving the HPV vaccine were compared with the disease costs and quality of life values associated with not receiving the HPV vaccine using a Markov model. Using monthly cycles in the Markov model, transitions between health states throughout the lifetime of women who received the HPV vaccine and those who did not were simulated. The health states in the model consisted of healthy, precancerous lesion, cervical cancer, and death. The quality of life score for cervical cancer patients was calculated as 0.852 using German weights and 0.776 using UK weights. The study results were presented as an incremental cost-effectiveness ratio. When a 3% discount rate was applied to the cost and effectiveness data, the QALY was found to be 1.847 for not receiving the HPV vaccine and 6.067 for receiving the HPV vaccine. The cost of not receiving the HPV vaccine was found to be 80,170.65 TL, and the cost of receiving the HPV vaccine was found to be 48,642.51 TL. The cost per QALY gained when receiving the vaccine is -7,472 TL. The cost-effectiveness threshold value for 2023 was accepted as per capita GDP (305,570). Since the incremental cost-effectiveness ratio remained below the threshold value, it was concluded that the HPV vaccine is cost-effective. The study also examined the sensitivity of the results to various parameters, and sensitivity analyses showed that the incremental cost-effectiveness ratio was below the threshold value.