Titanyum alaşım materyalleri ile farklı bağlantı ajanları kullanılarak indirekt laboratuvar kompozit bağlantı dayanım değerlerinin incelenmesi
Evaluation of shear bond strengt between indirect laboratory composite and titanium surface while using different metal primers
- Tez No: 395943
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İmplant üst yapılarda geleneksel olarak kullanılan metal destekli porselen kronların en büyük dezavantajları karşıt dişte aşınmaya yol açması, katastrofik kırıklara olan eğilim, tamir işlemlerinde kısıtlılık ve stres-abzorbe edebilen bir materyal olmaması sebebiyle okluzal düzlemde oluşan stresleri direkt olarak proteze, implanta ya da implant kemik arayüzüne iletmesi olarak sayılabilir. Kompozit materyali, düşük elastik modulusu, yüksek kırılma dayanımı ve yüksek gerilim kuvveti gibi avantajlarının yanında, geliştirilmiş optik özellikleri ve renk stabilizasyonu, tamir işlemlerinin kolay uygulanır olması ve özellikle stres abzorbe edebilen bir materyal olması sebebiyle implant üstü yapılarda alternatif bir materyal olarak kullanılması önerilmektedir. Kompozit ile titanyum arasında düşük bağlantı dayanımı mevcuttur ve bunu arttırmal için çeşitli adeziv monomerler geliştirilmiştir. Çalışmamızda titanyum alaşım olarak klinik kullanımı yaygın Ti-6Al-4V alaşımı kullanıldı. 100 titanyum alaşım örnek Al2O3 tozu ile kumlama uygulandı. Kumlanan 100 örneğin yüzeyine Metal Primer II (GC Co., Tokyo, Japan), Z-Prime (Bisco Inc. U.S.A), Ena Tender Metal Primer (Micerium Spa.,Italy), 3M ESPE Single Bond Universal ( 3M ESPE, USA), Vita Titan-keramik (VITA Zahnfabrik H. Rauter GmbH & Co. KG, Germany) adeziv monomerler uygulandı. Örnekler 2 gruba ayrıldı, 50 adet örneğe termal siklüs uygulanırken, diğer 50 örneğe herhangi bir işlem uygulanmadı. Çalışmamızda, ISO'nun diş dokularına bağlanma deneyi için hazırladğı TR 11405 No'lu spesifikasyonu kullanıldı. Örneklerin bağlanma yüzeyi 10 mm olarak hazırlandı. Kesme işlemini yapacak bıçak ucu 1 mm kalınlığında ve künt şekilde hazırlandı. Bıçak ucu, örneklerdeki kompozit rezin yüzeyine 90º'lik bir açı yapacak şekilde yerleştirildi ve kesme işlemi 1mm/dk hızla yapıldı Makaslama bağlantı dayanım kuvvetleri universal test cihazı ile ölçüldü. Elde edilen veriler, gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney-U istatistiksel yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Toplam 5 grup içerisinde en yüksek bağlanma kuvveti değeri Titanyum (Ti-6Al-4V) alaşım alt yapı ve Vita-Titankeramik seramiği arasında elde edilirken, (16,18±6,66MPa), en düşük bağlantı kuvveti değeri Titanyum (Ti-6AL-4V) alaşım alt yapı ile Micerium/HRi (3,85±1,48MPa) kompozit arasında elde edildi. 3M Espe (11,99±3,53MPa) kompozit grubu ile Gc Gradia (4,28±1,19MPa), Tescera ATL (4,34±1,91MPa), Micerium HRi (3,85±1,48MPa) gruplarının titanyum alaşım alt yapı ile olan bağlanma kuvvetlerinin ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p0.05). Gc Gradia (4,28±1,19MPa), Tescera ATL (4,34±1,91MPa) ve Micerium HRi (3,85±1,48MPa) gruplarının titanyum alaşım alt yapı ile olan bağlanma kuvvetlerinin ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlılık gözlenmedi (p>0.05). Tescera ATL grubu ve Vita-titan keramik grubunda termal siklus uygulanmayan grubun (4,34±1,91 / 16,18±6,66), termal siklus uygulanan gruptan (2,41±1,03 / 11,65±3,14) bağlanma kuvvetlerinin ortalama değerleri arasında istatistiksel anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Porcelain fused metal (PFM) restorations over implant superstructures, have some disadvantages, such as; high wear rates, catastrophic failures and less reparibility. Because of less stress absorption capability, it transfers all occlusal stress directly to implant bone interface. Because of low elastic modulus, high fracture tougness, improved optical properties, easy repairability and high stress absorbtion, composite materials can be alternative to PFM restorations. However, because of the low bond strenght of composite material to titanium alloy, various metal primers have been introduced to improve the bond strength. In this study, titanium alloy (Ti-6V-4Al) has been used as a superstructure material. 100 titanium alloy surfaces were sandblasted with Aluminum Oxide (Al2O3) particles. Over sandblasted surfaces, Metal Primer II (GC Co., Tokyo, Japan), Z-Prime (Bisco,Inc. U.S.A), Ena Tender Metal Primer (Micerium spa.,Italy), 3M ESPE Single Bond Universal ( 3M ESPE, USA), Vita Titan-keramik (VITA Zahnfabrik H. Rauter GmbH & Co. KG, Germany) materials were applied. Half of the specimens were subjected to thermal cycles after the application of composite materials. Shear bond strength of each specimen was tested in an universal testing machine. The test procedures were performed according to ISO 10477. Statistical analysis of the results was carried out with Kruskal Wallis analysis and Mann Whitney-U analysis for test groups, with a significance level of α=.05. The Calculated mean shear bond strengths are shown in table 8. Highest shear bond strengths results observed in group E (Vita Titankeramik) 16,18±6.66 MPa and lowest shear bond strengt results observed in group B (Micerium/Hri) 3,85±1,48MPa. 3M ESPE Single Bond Universal test group (11,99±3,53 MPa) revealed statistically significant differences than Gc Gradia test group (4,28±1,19 MPa), Tescera ATL test group (4,34±1,91 MPa) and Micerium Hri test group (3,85±1,48 MPa) (p0.05).