Türkiye'nin uluslararası göç politikası ve uluslararası göçün Türkiye'deki güncel sorunları
Current problems of Turkey's international migration policy and international migration in Turkey's
  1. Tez No: 395945
  2. Yazar: YASEMİN NAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Modern Türkiye tarihi Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana farklı şekiller alan uluslararası göç hareketlerine sahne olmuştur. Kuruluşunun ilk yıllarında uluslararası bir nüfus mübadelesi sonucunda nüfusu önemli ölçüde göçle yenilenen Türkiye, aynı yıllarda yine yüksek sayılara varan bir soydaş göçüyle karşılaşmış, bunu köylerden kentlere gerçekleşen iç göçler ve işgücü göçleri izlemiştir. Türkiye artık sadece göç veren ve alan bir ülke değil, aynı zamanda başka ülkelere gitmek isteyen ülke vatandaşları için geçiş yapabilecekleri bir“göç geçiş ülkesi”konumuna gelmiştir. Göç ve mülteci politikalarını tarihsel ve güncel düzeyde ele alan kapsamlı bir çalışmanın yokluğundan yola çıkan bu çalışma da son dönemde uluslararası göç politikalarının Türkiye için artan önemini göz önüne alarak, uluslararası göç politikasının toplumsal, siyasal ve ekonomik yansımalarındaki güncel sorunları ele almayı hedeflemiştir. Bu tez Türkiye'nin uluslararası göç politikalarını tarihsel süreç içerisinde kapsamlı ve sistemli bir şekilde ele alıp, bu politikaların güncel sorunlarını irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Modern Turkey's history has witnessed international movements of migration taking different ways since the establishment of Republic. In the early years of its establishment, Turkey has renewed its population significantly as a result of an international population exchange and also in the same years it has faced with a kin migration in higher numbers and this has been followed by internal migration and labor migration taking place in the city from the villages. Turkey has been not only emigrant and immigrant-receiving country but also a“migration transit country”for citizens of countries to emigrate to other countries. With the absence of a comprehensive study of migration and refugee policies historically and currently, this study has aimed to take into consideration the increasing importance of international migration policies for Turkey in recent years. This thesis studies Turkey's international immigration policies in a comprehensive and systematic way in the historical process and addresses the current problems of these policies.