Kurumsal yönetim endeksinin (XKURY) firma finansal performansına etkisi: BİST 100 üzerine bir araştırma
The impact of corporate governance index (XKURY) on firm financial performance: An investigation in BIST 100
  1. Tez No: 395944
  2. Yazar: DİLEK COŞKUN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yaşanan büyük çaplı finansal skandallar sonrasında kurumsal yönetim uygulamaları ve geliştirilen modeller oldukça önem kazanmıştır. Aslında yaşanan bu büyük çaplı finansal skandalların birçok ülkeyle ve Türkiye ile herhangi bir ilgisi olmamasına karşın, kurumsal yönetim uygulamalarında yaşanan gelişmeler hem Türkiye'yi hem de dünyayı bir bütün olarak etkilemektedir. Özellikle yatırımcıların tasarruflarını korumak için geliştirilen uygulamalar araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Böylelikle de son yıllardaki çalışmalar kurumsal yönetim uygulamalarının firmalara ne tür avantajlar sağladığı üzerinde sıklıkla durmaktadır. Özellikle de kurumsal yönetim uygulamalarının firmaların finansal performansı üzerinde ne tür etkilerinin olduğu daha fazla araştırılmaktadır. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, Türkiye'de de firmaların kurumsal yönetim uygulamaları değerlendirilmeye ve firmalara kurumsal yönetim notu verilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda, 2007 yılı itibariyle, kurumsal yönetim endeksi oluşturulmuş ve belirli notu alabilen şirketler endekse dahil edilmiştir. Endekse dahil olma ve kurumsal yönetim skoru bir çok çalışmada firmaların finansal performansını etkileyebileceği düşüncesiyle kurulan modellere kurumsal yönetimi temsil eden değişken olarak girmeye başlamıştır. Böylelikle araştırmacılar, firmaların kurumsal yönetim notu elde etmek için katlandıkları maliyeti finansal performansa dönüştürüp dönüştüremediklerini araştırmaya başlamışlardır. Bu çalışma, temel olarak BİST 100 endeksine dahil olan firmaların kurumsal yönetim uygulamalarının firma performansına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda 2007-2013 yıllarını kapsayan dönemde, her yıl BİST 100 endeksine dahil olan 50 şirket ve toplam 350 gözlem sayısı tespit edilmiştir. Panel veri analizi, eğilim skoru eşleştirme yöntemi ve tobit regresyon analizlerinin uygulandığı çalışmada; firmaların kurumsal yönetim endeksine dahil olmalarının firma performansına bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, yönetim kurulu komitelerinin yapısının firma performansı açısından bir farklılık oluşturmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the wake of the major financial scandals, corporate governance practices and developed models have gained much more importance. Even though these corporate failures are not related to the most of the countries and Turkey, developments in corporate governance practices affect Turkey and the world as a whole. Especially, beginning from the very first applications, applications that aim to protect investors' savings attract the attention of researchers. Thus, studies of the recent years focus on the advantages of corporate governance practices on firm performance. Besides, the effects of applications on firms' financial performance are being investigated. Parallel to the developments in the world, it has been started to evaluating corporate governance practices and to given corporate governance scores. In this context, by the year 2007, the corporate governance index has been created and companies that receive a certain grade have been included in the index. In many studies, being included in the index and having corporate governance scores are included in the models as proxies to measure the effect of corporate governance on corporate performance. Especially, researchers started to investigate whether firms are transforming the cost of corporate governance to the financial performance. This study, basically, aims to investigate the impact of corporate governance applications on the firms' performance for BIST 100 companies. In this context, for the period of 2007-2013, 50 firms, each year included in the BIST 100 index, and 350 observations of them have been selected. As a result of the panel data analysis, propensity score matching, and Tobit regression analysis, it is determined that being a member of corporate governance index has no impact on firm performance. Besides, the structure of committees of corporate governance creates no difference for firms' performance.