İntrakraniyal tümörlerin flat-panel BT anjiografi ile preoperatif değerlendirilmesi
Assesment of intracranial tumors preoperatively with the use of flat-panel CT angiography
- Tez No: 395949
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada flat-panel dedektör BT anjiografi tekniğinin intrakranyal tümörlerin anjiyografik değerlendirilmesindeki etkinliğini ve konvansiyonel anjiyografiye olan üstünlüğünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mayıs 2010 ve Ocak 2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bilim Dalı anjiyografi ünitesinde, intrakranyal tümör nedeniyle operasyonu planlanan hastalarda preoperatif değerlendirme amacıyla yapılan Flat-panel BT anjiyografi işlemlerinin retrospektif olarak taranması sonucunda gerçekleştirilmiştir. Olgu sayılarındaki yetersizlik nedeniyle menenjiom ve hipofiz adenomu dışında kalan tümörler çalışma dışı bırakılmış olup menenjiom ve hipofiz adenomu olan toplam 44 hastaya ait 47 adet tümör irdelenmiştir. Bulgular: 47 adet tümörün 43 tanesi menenjiom,4 tanesi hipofiz adenomu idi. Menenjiomu olan hastalardan birinde 2 adet, bir diğerinde 3 adet menenjiom görüldü. Menenjiomu olan 40 hastanın yaş aralığı 21-71 arasında olup bunların 26'i kadın (%64.1), 14'ü erkek (%35.9) cinsiyetteydi. Hipofiz adenomu olan hastaların ise yaş aralığı 26-64 arasında olup bunların 3' ü kadın (%75), 1' i erkek (%25) cinsiyetteydi. Menenjiomların 8'i konveksite yerleşimli, 8'i parafalsin yerleşimli, 6'sı parasellar, 6'sı foramen magnum, 5'i sfenoid kanat, 5'i tentoryum, 3'ü olfaktör oluk, 2'si oksipital bölge yerleşimliydi. 43 menenjiomun 5 tanesinde tümörün komşu sinüslere invazyonu, 2'sinde bası etkisi izlenmiş olup bu 7 tümörün 4'ünde tümör komşuluğunda kortikal ektatik venöz yapılar izlendi..Menenjiomlardan 6 tanesinde dural beslenmenin yanında parazitik pial beslenme görüldü. Menenjiomlardan 3 tanesinin komşu kemik yapılarda değişikliklere neden olduğu görüldü. Hipofiz adenomlarının tamamı hipovasküler karakterde izlendi. 4 adet hipofiz adenomunun 3'ünün kavernöz İCA'yı çevrelediği ancak invazyon oluşturmadığı görüldü. Bunlardan 1'inin nazofarenkse, kısmen orofarenkse uzandığı, sfenoid kemikte ve klivusta destrüksiyon yarattığı görüldü. Sonuç: Tümörlerin tamamında flat panel BT anjiyografinin konvansiyonel anjiyografiye ek bilgiler sağladığı, yüksek çözünürlük ve volümetrik görüntüleme imkanı ile karmaşık vasküler anatomiye sahip tümörlerde oryantasyonu kolaylaştırdığı, pial beslenmeyi, dural sinüs invazyonunu, ektatik kortikal venlerin varlığını, tümör komşuluğundaki kemik yapıları ve yumuşak dokuları daha ayrıntılı değerlendirmeye imkan tanıdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is showing usefulness of the flat panel CT angiography to evaluate inracranial tumors preoperatively. Materials and Methods: This study was planned as retrospectively scanning of the flat panel CT anjiography images of patients that applied to Cerrahpaşa Medical Faculty Radiodiagnostics department angioraphy unit between May 2010 and January 2014 who have diagnosed intracranial tumor and planned surgical treatment. Because of the poor number of cases except meningioma and pituitary adenoma were excluded from the study. 47 tumors were examined on the 44 patients. Findings: It has found that 43 of the 47 tumors were menengioma and 4 of them were pituitary adenoma. One of the patients with menengiomas had 2 menengiomas and one of the other had 3 menengiomas. 40 patients with meningioma were between the age range of 21-71, 26 of them were women (64.1%) and 14 of them were men (35.9%). Patients with pituitary adenoma were among the 26-64 ages and 3 of them were females (75%) and 1 of them was male (25%). Menengiomas were as follows: 8 of them were convexity tumors, 8 parafalsian seated, 6 paracellar, 6 foramen magnum, 5 sphenoid wing, 5 tentorium and three of them were olfactory groove, 2 of them were with occipital region localizatıon. At the 43 meningiomas it was observed that 5 of them were with tumor invasion to the adjacent sinuses, and 2 of them had press effects. At these seven tumors, 4 tumors adjacent cortical ectatic venous structures were observed. It has also observed that six of the menengiomas had parasitic pial supply beside the dural supply and three of them leaded to changes in the adjacent bone structure. All of the pituitary adenomas were with hypovascular character. It has seen that 3 of 4 pituitary adenomas surrounded cavernous ICA but did not constitute invasion. One of them extends nasopharynx and partially extends to the oropharynx which caused destruction of the sphenoid bone and clivus. Results: The flat-panel CT angiography provides additional information at all the tumors and gives simplicity on oriantation of the tumors with complex vascular anatomy with the high resolution and volumetric imaging facilities. This method also provides additional facilities on the evaluation on pial supply, axistence of the dural sinus invasion and ectatic cortical veins. It also provides additional assesments on tumor adjacent bone structures and soft tissues