The Parisian Regulation Approach: Capitalism as a panoply of crisis tendencies
Paris Düzenleme Yaklaşımı: Kriz eğilimlerinin bir takımı olarak kapitalizm
  1. Tez No: 395996
  2. Yazar: BARIŞ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA METE MADRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu calışmada kapitalizmin geç 1960'lar ve erken 1970'lerdeki yapısal krizine bir entellektüel karşılık olarak gelişmiş Paris Düzenleme Yaklaşımı (PDY)'nı analiz ediyorum. Teorik ve ilişkisel eksenlerde, PDY'nın düzenleme (regulation) kavramını anlamak için, yaklaşımın ontolojik, epistemolojik ve metedolojik varsayımlarını ve diğer düzenleme yaklaşımlarıyla olan ilişkisini inceliyorum. Birikim rejimi, düzenleme tarzı ve gelişme tarzı PDY'nın kapitalist üretim tarzını ve krizlerini araştırmak için ürettiği ana kavramlardandır. Bu kavramları analiz ediyor ve yaklaşımın kriz açıklamasını sergiliyorum. PDY'nın kapitalizmi, krizlerinin oluşması açısından temel sonuçları olan, üretim güçlerinin gelişmesi ve sınıf mücadelelerinin birleşik etkisi altında şekillenebilir bir üretim tarzı olarak anlamalarını özellikle vurguluyorum. Bir eğilim olarak sermayenin aşırı birikmesi belirli bir dereceye kadar PDY'da krizlerin oluşmasının altında yatmaktadır. David Harvey ve Simon Clarke kendi entellektüel yolculuklarında PDY ile ilişkiye girmiş ve sermayenin aşırı birikimini bir genel kriz teorisi olarak ifade etmişlerdir. Bu aşırı birikim teorilerini analiz ediyor ve büyük ölçüde Harvey üzerine odaklanarak bu teorilerin PDY'ndan kazandığım bir perpeksiften eleştirisini geliştiriyorum. Bu manada çalışma kriz teorisi üzerine olan eleştirel yazına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I analyze the Parisian Regulation Approach (PRA) developed as an intellectual response to the structural crisis of capitalism in the late 1960s and early 1970s. In theoretical and relational axes, I examine its ontological, epistemological and methodological assumptions and its relationship to other regulation approaches to grasp the conception of regulation in the PRA. Regime of accumulation, mode of regulation and mode of development are the major concepts produced by the PRA to study the capitalist mode of production and its crises. I analyze them and expose the crisis explanation of the approach. I specifically emphasize the understanding of the PRA of capitalism as a malleable mode of production under the combined effect of the development of forces of production and class struggles with major implications for the formation of its crises. Overaccumulation of capital as a tendency underlay to some degree the crisis formation in the PRA, and David Harvey and Simon Clarke who engaged in the PRA at some point in their intellectual journey formulated it as a general crisis theory. I analyze these later formulations of overaccumulation of capital and develop a critique of these primarily focusing on Harvey from the perspective I distilled from the PRA. It is in this sense that the present study contributes to the critical literature on the crisis theory.