A Tanzimat Intellectual: Sadık Rıfat Paşa's economic thoughts
Bir Tanzimat entellektüeli: Sadık Rıfat Paşa'nın iktisadî düşünceleri
- Tez No: 395997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısında yaşayıp, Osmanlı Devleti'nde üst düzey kademelerde görev yapmış olan ve Tanzimat döneminin reformcuları arasında kabul edilen Sadık Rıfat Paşa'nın iktisadî düşüncelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tarz itibariyle klâsik dönemin devamını simgeleyen yazıları içerik bakımından irdelendiğinde, Sadık Rıfat Paşa batılılaşan iktisadî düşünceyi ondokuzuncu yüzyılda Osmanlı devlet kademesinde ilk kez dile getiren kişi olarak kabul edilebilir. Sadık Rıfat Paşa'nın iktisadî düşünceleri ve önerileri yazılarının içinde son derece düzensiz bir biçimde dağılmakta ve teorik bir temel inşa etmeye çalışmaktansa pratik ve verimli sonuçlara ulaşmayı amaçlamış görünmektedir. Bu çalışmada iktisadî anlamda temel olarak iki batılı kanaldan, kameralizm ve liberalizmden etkilenen Sadık Rıfat Paşa'nın iktisadî düşünceleri incelenmeden önce kısaca siyasî görüşlerine değinilmiş, sonrasında kameralizm ve liberalizmin iktisadî boyutu kısaca açıklanmıştır. Ardından ondokuzuncu yüzyıl öncesindeki Osmanlı ikdisadî düşüncesinin temel özelliklerinden bahsedilmiş ve ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı iktisadî düşüncesi ana hatlarıyla resmedilmeye çalışılmıştır. Son olarak Sadık Rıfat Paşa'nın iktisadî düşünceleri yaşadığı dönemdeki bağlam dikkate alınarak analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyze economic thoughts advocated by Sadık Rıfat Paşa, who occupied significant state positions in the first half of the nineteenth century and was accepted as one of the Tanzimat reformers. While his writings on economy represent a continuation of the classical era in terms of stye, they demonstrate western originated thoughts in their content. He could also be accepted as the first person who proposed western inspired economic policies at governmental level in the nineteenth century. His economic thoughts and proposals are disorganized in his writings and they did not establish a theoretical basis; instead they rather seem to have been targeted at practical and efficient solutions for the contemporary economic problems. In this study we firstly reviewed Sadık Rıfat Paşa's political thoughts and then shortly described cameralist and liberal economic policies. Secondly, we touched on the basic characteristics of the Ottoman economic thinking before the nineteenth century and generally delineated Ottoman economic thought in the nineteenth century. Lastly, we tried to evaluate and contextualize Sadık Rıfat Paşa's economic thoughts in its historical setting.