Toplam kalite yönetimi ilkelerinin ortaöğretim kurumlarında uygulanabilirliği: Ankara ili örneği
- Tez No: 396121
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırma, Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulanabilirliği konusunda yönetici ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemek amacıyla Ankara il merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında yapılmıştır. Araştırma evrenini, 2013-2014 öğretim yılında, Ankara il merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında görevli öğretmenler ve yöneticilerden oluşmuştur. Tesadüfi şekilde belirlenen araştırma örneklemi toplam 200 yönetici ve öğretmenden oluşmuştur. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlere Kişisel Bilgilerini içeren formla birlikte 40 maddelik“Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları Ölçeği ”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinden şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulamalarına ilişkin görev değişkenine göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. 2. Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulamalarına ilişkin cinsiyet değişkenine göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. 3. Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulamalarına ilişkin mesleki kıdem değişkenine göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. 4. Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulamalarına ilişkin mezuniyet değişkenine göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. 5. Toplam Kalite Yönetiminin ortaöğretim kurumlarında uygulamalarına ilişkin yaş değişkenine göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was made so that learn has directors and teachers evaluate TQM in secondary education institutions: It was made on 200 directors and teachers who work in high schools The universe of research is the education directors and teachers who are on duty in State Secondary School in the centre of Ankara province, in this education year of 2013-2014. Two hundred education directors and teachers constitute the sampling of the research. All of the subjects contributed to the study were administered a“Demograpich Information Sheet”and“The survey of Applicability of Total Quality Management”which has got forty questions. As a summary, at the end of the data analysis the subsequent results have been obtained: 1. According to the job position variant, there has been found important difference among the perceptions of the administrators and teachers in regard to applicability of Total Quality Management in Secondary School. 2. According to the gender variant, there has been found important difference among the perceptions of the administrators and teachers in regard to applicability of Total Quality Management in Secondary School. 3. According to seniority variant, there has not been found any important difference among the perceptions of the administrators and teachers in regard to applicability of Total Quality Management in Secondary School. 4. According to graduation variant, there has not been found any important difference among the perceptions of the administrators and teachers in regard to applicability of Total Quality Management in Secondary School. 5. According to age variant, there has not been found any important difference among the perceptions of the administrators and teachers in regard to applicability of Total Quality Management in Secondary School.