Gönüllü kuruluşların okul öncesi sosyal girişimcilik eğitimindeki rolü
The role of voluntary organizations in preschool social entrepreneurship education
  1. Tez No: 396181
  2. Yazar: EDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sosyal sorunların giderek arttığı günümüz toplumlarında, sosyal refahın sağlanması ve var olan sorunların çözüme kavuşturulması için yenilikçi etkinliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal girişimcilik, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik ortaya çıkmış, sosyal sorunları yaratıcı çözümler üreterek çözüme kavuşturan ve sosyal fayda oluşturan bir kavramdır. Sosyal girişimciliğin sağladığı sosyal faydanın ve çözümlerin sürdürülebilir olması ise yeni neslin sosyal girişimcilik vizyonuna sahip bir şekilde yetişmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda, okul öncesi eğitim kurumlarında verilen sosyal girişimcilik eğitimi ile çevresine duyarlı, girişimcilik ruhu kazanmış, yaratıcı, yetenekli, aktif ve yenilikçi bir nesil yetiştirmek mümkündür. Etkili bir sosyal girişimcilik eğitimi verebilmek için okul öncesi eğitim kurumlarının gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapmaya ihtiyacı vardır. Sosyal fayda ve sosyal kalkınma amaçlı çalışan gönüllü kuruluşların okul öncesi eğitim kurumlarıyla, sosyal girişimcilik eğitimi verme amaçlı yapacağı işbirliği çocuklara; sosyal hizmetler, eğitim, çevre, sağlık, kültür-sanat ve spor alanlarında anlamlı çevrelerde bulunma ve bu konularda farkındalığını artırma fırsatı sunacaktır. Bu nedenle, okul öncesi sosyal girişimcilik eğitiminde gönüllü kuruluşların rolü oldukça önemli ve bu eğitimi geliştirici niteliktedir. Bu kapsamda, okul öncesi eğitimde sosyal girişimcilik eğitiminin hangi düzeyde verildiğinin ve bu eğitimin verilmesinde gönüllü kuruluşların rolünün belirlenmesi amacı ile 111 okul öncesi eğitim kurumunun yönetici bölümündeki kurucu, müdür ve eğitim koordinatörü ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına araştırmanın bulguları kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's societies, where social problems are increasing, in order to provide social welfare and find solutions for recent problems, innovator activities are needed. In order to meet this need, to solve social problems with creative solutions, and to provide social benefit; social entrepreneurship concept has arisen. By raising new generation with social entrepreneurship vision, it is possible to sustain social benefits and solutions, which are created by social entrepreneurship. In this context, through giving social entrepreneurship education in preschool institutions, it is possible to raise a new generation who is creative, skillful, active, innovator, sensitive to environment and have entrepreneurship skills. For giving social entrepreneurship education effectively, preschool institutions need to collaborate with voluntary organizations. If voluntary organizations, which are working with the aim of creating social benefit and social progress, collaborate with preschool institutions in an attempt to provide social entrepreneurship education, they will give children a chance to create awareness and involve in meaningful social environments in terms of social services, education, environment, health, culture, art, and sports. Because of this reason, the role of voluntary organization in preschool social entrepreneurship education is so important and it supports social entrepreneurship education. In this context, on the purpose of determining how social entrepreneurship is given in preschool institutions and what is the role of voluntary organizations in terms of giving social entrepreneurship education, survey was conducted with 111 preschool institutions' founder, director and education coordinator. Findings of the survey are included in results part.