Kronik ağrı kabul formu'nun Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of the chronic pain acceptance questionnaire in Turkish
- Tez No: 396191
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 'Kronik Ağrı Kabul Formu'nun Türk kronik ağrı hastaları için Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Yöntem: Metodolojik olarak yürütülen araştırmanın örneklemini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Algoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran, kronik ağrısı olan 201 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak hastatanıtım formu, Kronik Ağrı Kabul Formu ve Kısa Ağrı Envanteri kullanılmıştır. Kronik Ağrı Kabul Formu, 20 maddeden oluşan, iki faktörlü, yedili Likert tipi bir ölçektir. Ölçeğin dil geçerliği için; araştırmacı, bir çevirmen ve 10akademisyen tarafından Türkçe'ye çevirisi yapılmıştır. Daha sonrabaşka bir çevirmen tarafından da İngilizce'ye geri çevirisi yapılmıştır. İçerik geçerliliği 6 uzman tarafından değerlendirilmiş olup; yapı geçerliliği faktör analizi ile test edilmiştir. Güvenilirlik analizleri için Cronbach α katsayısı, test-tekrar test güvenirlik katsayısı, iki-yarım test güvenirlik katsayısı ve madde-toplam korelasyonu hesaplanmıştır. Test-tekrar test güvenilirliği için, ölçek 30 hastaya iki hafta arayla ikişer kez uygulanmıştır.Bulgular: İçerik geçerliği uzmanlardan alınan görüşler Kendall Uyuşum Katsayısı ile değerlendirilmiş ve uyumlu bulunmuştur (Kendall's W(a)=0.593, p=0.00). Ölçeğin tümü için elde edilen Cronbach α katsayısı 0.94'tür. Madde analizi yapılmış ve ölçekteki maddelerin madde-toplam korelasyon katsayısı 0.472-0.794 arasında saptanmış ve hiçbir madde ölçekten çıkarılmamıştır. Ölçeğin zamana göre değişmezliğini incelemek için yapılan test-tekrar test analizinde anlamlı korelasyonsaptanmıştır (r=0.887). Faktör analizi yapılmış veKronik Ağrı Kabul Formu'nun orijinal ölçekte olduğu gibi iki alt boyuttan (Aktiviteleri Yerine Getirme ve Ağrı Gönüllülüğü) oluştuğu saptanmıştır.Kronik Ağrı Kabul Formu ve Kısa Ağrı Envanteri'nden elde edilen puanların korelasyonu incelendiğinde ölçeklerin puanları arasında negatif yönde anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Sonuç: 'Kronik Ağrı Kabul Formu' Türk toplumu için kronik ağrı kabullenme düzeyini ölçmede geçerliği ve güvenirliği yüksek bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the validity and reliability of translated Turkish version of the Chronic Pain Acceptance Questionnaire (CPAQ) in chronic pain patients. Methods: Sample of the research that was methodologically planned was composed of 201 subjects who referred to Ege University Faculty of Medicine, Department of Algology with chronic pain. Patient information form, the Chronic Pain Acceptance Questionnaire and Brief Pain Inventory (BPI) were used as data collecting tools. The Chronic Pain Acceptance Questionnaire is a two factor, heptamerous Likert type scale with 20 items. For the language equivalance of the CPAQ, scale was translated in Turkish by the researcher, a translator and 10 academicians. Backward translation in English was performed by another translator. Content validity was established by 6 specialists, and factor analysis was performed to test construct validity. Cronbach α coefficient, item- total correlation, test-retest and split-half methods were used to evaluate the reliability. Test-retest reliability was investigated by completing the scale twice, 2 weeks apart by 30 subjects. Results: Expert opinions for content validity was analysed with Kendall Consistency Co-efficient and found to be compatible (W(a)=0,593, p=0,000). Cronbach α coefficient was calculated as 0,94 for the total scale. Item-total correlation coefficients of the scales items were determined between 0,472 and 0,794 by item analysis; and none of the items were deleted. To evaluate constancy of the scale against time, test-retestanalyse was performed and correlation was significant (r=0,887). Factor analyses was performed and it is found out that Chronic Pain Acceptance Questionnaire is comprised of two subscales (Activity engagement and Pain willingness) as in the original scale. A negative significant correlation between the CPAQ and the BPI points was established. Conclusions: 'Chronic Pain Acceptance Questionnaire' has a high validity and reliablitiy for measuring chronic pain acceptance in Turkish society.