Böbrek nakli hastalarında miRNA işlenmesinde görev alan komponentlerin ekspresyon profili
The expression profile of miRNA biogenesis components of renal transplant patients
  1. Tez No: 396233
  2. Yazar: ESRA ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN BURÇAK YOLDAŞ ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Nephrology, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Transplantasyon alanında, klinik belirtiler ortaya çıkmadan önce greftin akıbetini önceden kestirebilmek için biyobelirteç çalışmaları yapılmaktadır. Son yıllarda mikroRNA'lar çok sayıda hastalığın teşhisi ve prognozu için biyobelirteç olmaya aday moleküllerdir. Bu doğrultuda immünsüpresanların miRNA biyogenezinde görevli komponentlerin seviyeleri üzerindeki etkilerini araştırdık. Böbrek nakli hastalarında nakil öncesi ve nakilden 3 ay sonrasında periferik kandaki mononükleer hücrelerin lizatlarında Dicer, Drosha, DGCR8, Argonaute2 ve Exportin5 ekspresyon seviyelerini inceledik. Rejeksiyon gerçekleşmeyen hastalarda Dicer, Drosha, DGCR8 ve Argonaute2 ekspresyon seviyelerinde azalma görülürken Exportin5 ekspresyonunda bir değişime rastlanmadı. Ancak kronik rejeksiyon gelişen olguda Dicer hariç diğer protein ekspresyonlarında değişimler görüldü. Akut rejeksiyon gelişen olguda ise Exportin5 ekspresyonunda artış gözlendi. Bu genlerin mRNA ekspresyon seviyeleri transplantasyon sonrası 3. ayda istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterdi ve bu azalma kronik rejeksiyon gelişen olguda daha fazlaydı. Bunlara ek olarak, Everolimus kullanan hastalarda Dicer ekspresyonu değişmezken Argonaute2 ekspresyonunda artış görüldü. Sonuç olarak çalışmamız immünsüpresif ilaçların miRNA sentezini etkileyebileceğini ve nakledilen organın takibi için potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In transplantation area, biomarker studies are conducted to determine the graft outcome before clinical symptoms. In recent years, miRNAs are considered as biomarkers for diagnosis and prognosis of many diseases. In this respect, we sought to determine the impact of immunosuppressant drugs on the levels of miRNA biogenesis components before and 3 months after transplantation. We investigated the expression levels of Dicer, Drosha, DGCR8, Argonaute2 and Exportin5 using lysates of peripheral blood mononuclear cells of kidney transplantation patients before and 3 months after transplantation. Expression levels of Dicer, Drosha, DGCR8 and Argonaute2 decreased and that of Exportin5 did not change in patients who did not reject the graft. However, we have seen changes in expressions of above proteins except Dicer in patient who showed chronic rejection and we observed increase in expression of Exportin5 in patient who showed acute rejection. mRNA expression levels of all genes mentioned above showed statistically significant decrease 3 months after transplantation and this decrease was even greater in patient who showed chronic rejection. In addition to these, Dicer expression did not change while Argonaute2 expression increased in patient who received Everolimus. In conclusion, our study indicates that use of immunosuppressive drugs may have an impact on synthesis of miRNAs and can be used as potential biomarker to follow the nature of transplanted organ.