Spor kulüplerinde görev yapan yöneticilerin eğitim durumları ve yeterlilikleri (Elazığ ili örneği)
Working in sport club managers education status and qualifications (Elazig sample)
  1. Tez No: 396263
  2. Yazar: ABDULSAMET EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Spora verilen önemin her geçen gün artması, sporun bir endüstri haline dönüşmesi, gelişen ve değişen spor anlayışı, spor yönetiminin önemini arttırmıştır. Bu nedenlerden dolayı ülkemiz spor yönetimi alanında eğitim almış profesyonel spor yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı; Elazığ'da faaliyet gösteren amatör spor kulüplerindeki yöneticilerinin,“yönetici yeterliği alanları”ve“spor yöneticilerinin, çeşitli yönetim yeterlikleri”açısından incelenmesidir. Araştırma Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'na bağlı, 61 spor kulübüne ve bu spor kulüplerinde görev yapan 166 spor yöneticisine uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, ikili gruplar için t testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi (Anova) uygulanarak sonuçlar tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
396Increasing with each passing day the importance of sport, the sport, the transformation into an industry, developing and changing understanding of sports has increased the importance of sport management. For these reasons, Our country needs to professional sports managers have received training in sports management area. The purpose of this study; Managers in amateur sports clubs operating in Elazig is analyzed in terms of“competence area manager”and“sports administrators, various management competencies. Research, depends on the Elazig Amateur Sports Clubs Federation, was applied to 61 sports clubs and 166 sports administrators who work in the sports club. The data obtained from the Survey are shown in the tables of the results variance for multiple groups (Anova), t test for two groups, one-way analysis of, arithmetic mean, percentage, frequency.