Musculus gastrocnemıus'a uygulanan kinezyolojik bantlamanın dikey sıçrama yüksekliğine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of kinesiology taping applied on the musculus gastrocnemius on the vertical jump height
  1. Tez No: 396281
  2. Yazar: ERTUĞRUL DENİZ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kinezyolojik bantlama tekniği, deride katlanmalar oluşturarak deri dokusu ve kas fasyası arasındaki mesafeyi artıran ve böylece fonksiyonel aktiviteler sırasında deri altında bulunan yapıları rahatlatan bir tedavi yaklaşımıdır. Sıçrama kuvveti, sporcunun yapabildiği kadar dikey olarak yükseğe ve yatay olarak uzağa sıçraması olarak tanımlanır. Sıçrama, bacak kaslarının gücüne, patlayıcı kuvvetine, sıçramaya katılan kasların esnekliğine ve sıçrama tekniğine bağlıdır. Dikey sıçrama yüksekliği günümüzde spor müsabakalarında performansı artıran ve müsabakanın sonucuna etki eden bir faktördür. Bu çalışmada, kinezyolojik bantlma tekniğinin dikey sıçrama hareketi üzerine olan etkilerini araştırdık. 18-24 yaş aralığındaki 50 erkek birey iki eşit gruba ayrıldı. Grup 1'e 10 dk ve Grup 2'ye ise 30 dk süreyle kineziyolojik bantlama yapıldı. Her iki grupta da kineziyolojik bantlama öncesi ve sonrası dikey sıçrama yükseklikleri ölçüldü. Dikey sıçrama yüksekliği, hem jumpmetre ile hem de duvara işaret koyularak ölçüldü. Test sonrası çalışmaya katılan tüm bireylere, memnuniyetlerini 0 ila 10 arasında belirttikleri bir memnuniyet testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Kinesiological tape technique is a treatment approach that increases the distance between skin tissue and muscle fascia by forming folding in skin and thus relaxing structures under the skin during the functional activities. Jumping force is defined as jumping vertical and horizontal to the extent that can be done by the sportsman. Jumping depends on the power of the leg muscle, explosive power, flexibility of the muscles for the jumping and jump technique. Vertical jumping height is a factor that enhances the performance of the sports competition and affects the result of the competition. In this study, we have researched the effects of the kinesiological tape technique on the vertical jumping movement. 50 males between 18-24 age ranges have been divided into two equal groups. Kinesiological tape has been applied to group 1 for 10 minutes and to group 2 for 30 minutes. Vertical jumping height has been measured before and after the kinesiological tape for the both group. Vertical jumping height has been measured both by marking the wall and jumpmeter. A satisfaction test has been made by all of the individual participating in the study for them to set their satisfaction between 0 to 10.