Karpal tünel sendromunun palmaris longus kasının yokluğuyla ilişkisi
Carpal tunnel syndrome associated with palmari̇s longus muscle agenesi̇s
  1. Tez No: 396280
  2. Yazar: TUĞBA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karpal tünel sendromu (KTS) ,bilekte mediyan sinir basısının neden olduğu, etyolojisi bilinmeyen bir grup semptom topluluğu olarak tanımlanır. Son zamanlarda, musculus palmaris longus (MPL) kasının , karpal tünel sendromu gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olduğu ortaya konmuştur. Bizim çalışmamızın amacı, KTS ile MPL tendonunun varlığının veya yokluğunun ilişkisini belirlemektir. Klinik olarak belirlenen yüzonsekiz hasta çalışmamıza dahil edildi. EMG sonuçlarına göre, bu hastaların kırk sekizi karpal tünel sendromlu değildi. Bu hastalar, semptomatik grup olarak isimlendirildi. Klinik ve elektrofizyolojik olarak KTS tanısı onaylanan 70 hasta KTS grubu olarak kabul edildi. Yüzonbir sağlıklı kişi kontrol grubu olarak kabul edildi. Bu kişilerin demografik özellikleri ve KTS şiddetleri , MPL varlık veya yokluklarına göre analiz edildi. Her bir birey MPL tendonu varlığı için Schaeffers' test kullanarak klinik olarak incelendi. Bulgular üç grup arasında değerlendirildi. KTS grubundaki MPL agenezisinin prevelansı diğer iki grupla karşılaştırıldığında anlamlı değildi. Ayrıca, KTS şiddeti ile MPL varlığı veya yokluğu arasında da anlamlı bir ilişki yoktu. MPL varlığı veya yokluğu KTS gelişimi ile ilişkili değildir. Ancak, MPL varyasyonları ve bilekteki diğer varyasyonlar median sinir fonksiyonunu etkileyebilir. Bizim çalışmamıza göre MPL tendonunun varlığı ya da yokluğu KTS için bağımsız bir risk faktörü değildir.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is described as a set of symptoms caused by compression of median nerve in the wrist, of which etiology is unknown. Recently, palmaris longus muscle (MPL) has been introduced as an independent risk factor for the development of CTS. The aim of this study was to determine the association of CTS with the absence or presence of MPL tendon. One hundered eightteen patients with clinically were included in the study. According to EMG results, fourty eight patients of them were not diagnosed by CTS. This patients were named as symptomatic group. Seventy patients with a clinically and electrophsiologically confirmed diagnosis of CTS were enrolledas CTS group. Healthy one hundred one people were recruited as control group. Their demographic characteristics and severity of CTS were analyzed according to the presence or absence MPL. Each subject was clinically examined for the presence of the MPL tendon using of Schaeffers' Test. The findings were evaluated between these three groups. The prevalence of MPL agenesis was not significant in the CTS group compared with the other two groups. Furthermore, there was no association between the severitiy of CTS and MPL presence or absence. The absence of the MPL tendon is not associated with the development of CTS. But , the variations of MPL and the other variations in the wrist may affect the median nerve function. According to our study; we hypotized that the absence of the MPL tendon was not an independent risk factor for the CTS.