Suçiçeği ve suçiçeği komplikasyonları nedeniyle çocuk enfeksiyon servisinde yatırılarak izlenen hastaların değerlendirilmesi
The evoluation of hospitalized patients with the cause of varicella and varicella related complications in inpatient clinic of pediatric infection department
  1. Tez No: 396286
  2. Yazar: GONCA HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜLNAR ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Suçiçeği, çocukluk çağının sık görülen döküntülü, ateşli, çok bulaşıcı bir hastalığıdır. Çocuklarda, genellikle hafif ve kendini sınırlayan bir hastalıktır. Ancak suçiçeği komplike seyredebilir, ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olabilir. Komplikasyonların gelişimi açısından bakıldığında, sadece immün sistemi bozuk olan çocuklarda değil, immün sistemi sağlam olan çocuklarda da komplikasyonların geliştiği ve yüzden bu hastaların yakından izlenmesi gerektiği bilinmektedir. Çalışmamızda suçiçeği ve suçiçeğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle yatan hastaların incelenmesi, suçiçeğinin komplikasyonlarının belirlenmesi, hastaların hastanede yatış süreleri ve maliyetinin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Servisi'nde 1 Ocak 2008 ve 31 Aralık 2014 tarihleri arasında suçiçeği ve suçiçeği komplikasyonları tanısıyla yatırılarak izlenen 130 hastanın dosyası geriye dönük incelendi. Hastaların 69'u (%53,1) erkek, 61'i (%46,9) kızdı, ortalama yaş 5,7±4,1 yıl olarak bulundu. Hastaların 77'si (%59,3) altı yaşından küçük olarak tespit edildi. Hastaneye yatışların en sık Ocak ve Aralık aylarında, en az Ekim ayında yapıldığı, yatış yıllarına bakıldığında ise en sık 2011 ve 2012 yıllarında olduğu gözlenmiştir. Hastaların en sık başvuru sebebi döküntü idi, bunu 2. sıklıkta ateş şikayeti izlemekteydi. Yatırılan 130 hastanın 56'sında (%43,1) önceden hiçbir sağlık sorunu yoktu. Hastaların 74'ünün (%56,9) eşlik eden hastalığı vardı. Bu hastaların büyük bir kısmını malign hastalık oluşturmaktaydı. Hastaların 76'sında (%58.5) komplikasyon gelişmiş, 54'ünde (%41,5) hiç bir komplikasyon gelişmemişti. Komplikasyon olmayan hastalar altta yatan malign hastalık, immün yetmezlik gibi hastalıkları olan ve komplikasyon gelişmemesi için hemen asiklovir tedavisi verilmek üzere hastaneye yatırılan hastalardı. Hastaların 24'ünde (%30,77) cilt/yumuşak doku enfeksiyonu ve 23'ünde (%29,49) ikinci sıklıkta solunum sistemi komplikasyonları saptandı. Ek hastağı olan ve olmayanlar arasında komplikasyon gelişime oranlarına bakıldığında; ek hastalığı olan hastaların %32,4'ünde, ek hastalığı olmayanların ise %92,9'unda komplikasyon gelişmişti. Komplikasyon varlığına göre ayrılan gruplar arasındaki bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p=0,000). Komorbiditesi olan hastalarda komplikasyon sıklığının daha az bulunması bu hastaların erken dönemde yatırılarak tedavi edilmelerine bağlandı. Hastaların 114'üne (%87,6) asiklovir, 71'ine (%54,6) antibiyotik tedavisi verilmişti. Asiklovir tedavi süresi ortalama 7,19±2,7 gün olarak bulundu. Çalışmada ortalama yatış süresi 8,3± 4,2 gün olarak saptandı, mortalite saptanmadı. Çalışmada genel mali yük hesabı tüm hastalar için ayrı ayrı olarak hesaplandı; polikliniğe başvuru ücreti, laboratuvar incelemeleri, radyolojik incelemeler, kullanılan antiviral tedavi, kullanılan diğer ilaçlar ve sarf malzemeleri, cerrahi gerekti ise maliyeti, pansuman ücreti toplam yattığı gün sayısına göre hesaplandı. Hastaların yatış maliyet hesaplamasına bakıldığında 5 ile 13625 TL arasında ve ortalama 1484± 1982 TL olduğu bulundu. Sonuç olarak suçiçeği genellikle iyi seyirli bir hastalık olmasına rağmen bazen önceden sağlıklı olan çocuklarda bile komplikasyonlara ve hastaneye yatışlara, mali yüke neden olabilmektedir. Suçiçeği aşısı ülkemizde Şubat 2013'de ulusal aşı programına dahil edilmiştir. Önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalar ile aşının hastalığın seyrine ve maliyete etkisi değerlendirilebilecektir. Çalışmamızda bu çalışmalara yardımcı olabilir umudundayız.
Özet (Çeviri)
Varicella is a highly contagious, febrile, exanthamatous disease of the common childhood infectious diseases. Varicella infection in children is generally a mild and self-limiting disease. However, varicella may have comlicated course and may lead to severe morbidity and mortality. Complications of varicella are encountered not only in immuncompromised children, but also in immuncompotent children, therefore patient should be in close follow-up. Our aim is to investigate hospitalized patients with the cause of varicella and varicella related complications, to define complications of varicella and to calculate cost and time of hospitalization. In our study 130 cases followed by varicella and varicella related complications in inpatitent clinic of Pediatric Infection Department at Ondokuz Mayis University between January 2008 and December 2014 were examined retrospectively. The patients comprised 46,9% (61) females and 53,1% (69) males with a meanage of 5,7±4,1 years. 59,3% (77) of patients were under the age of six. The most patients presented in January and Decembere specially in 2011 and 2012 whereas at least in November. The most common cause of admission was skin rash where the second common cause was fever. 56,9% (74) of patients had comorbidities, whereas 43,1% (56) of patients had not. The most common comorbidities were maling diseases. 58,5% of patients developed complications, 41,5% (54) develeped none. Patients without complications were those, who had comorbidities like malign disease and immundeficiency and who were admitted to inpatient clinic for antiviral treatment to avoid development of complications. 30,77% (24) were presented with skin/soft tissue infections, 29,49% (23) with respiratory system complications. 32,4% of patients with comorbidities and 92,9% with no comorbidities developed complications, which was statistically significant (p=0,000). Thereas on for the low frequency of complications in comorbid patients were commited to early administration to inpatient clinic for treatment. 87,6% (114) of patients underwent acyclovir treatment, 54,6% of patients treated with antibiotics. Mean acyclovir treatment time was 7,19±2,7 days. Mean hospitalization time was 7,19±2,7. No mortalities encountered. The overall financial burden was calculated for all patients seperately according to the total time of hospitalization day; the examination fees on first presentation to the outpatient deparment, the cost of laboratory and radiology investigations, the cost of antivirals, other medications and disposables used, the fees of surgery and dressings, and the service and other costs. The hospitalization costs were between 5 and 13625 TL with a mean of 1484± 1982 TL. In conclusion, despite the fact that generally varicella is a mild disease, occasionally even in healthy children it can lead to complications, hospitalizations and financial burden. Varicella vaccine has been scheduled in national vaccination program since 2013 February in our country. The efficacy of the vaccine on the course and the cost of the disease will be able to be evaluated by the studies in the coming years. We hope our study will be helpful for the following studies.