Suçiçeği nedeniyle hastanede yatan çocuklarda maliyet ve maliyete etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of cost and factors that affect cost in hospitalized children with varicella
  1. Tez No: 339480
  2. Yazar: CİHANGÜL BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Suçiçeği enfeksiyonu genellikle iyi seyirli olmakla birlikte nadiren de olsa hayatı tehdit edebilecek boyutta komplikasyonlarla seyredebilen bir hastalıktır. Ayrıca, hastanede başka bir nedenle yatarken suçiçeği enfeksiyonu ortaya çıkan hastalar, hastanede suçiçeği salgınına yol açabileceği için salgın kontrol yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada suçiçeği nedeniyle hastanede yatan çocuklarda maliyet ve maliyete etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Geriye dönük olarak yapılan çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi?nde Ocak 2008 ile Aralık 2012 arasında suçiçeği ve komplikasyonları nedeniyle yatırılarak izlenen hastalara ait 41 yatış kaydı ile hastanede yatarken suçiçeği tanısı alan hastalardan kaynaklanan 22 izolasyon kaydı incelendi. Maliyet analizine tam olarak ölçülemeyecek olan dolaylı maliyetler dahil edilmedi. Suçiçeği ve komplikasyonları nedeniyle yatırılan hastalarla yapılan değerlendirmede, hasta başı maliyet ortancası 994,2 (194-7955) TL olarak hesaplandı. Hastalar altta yatan hastalığı olma durumu ve hastaneye yatışları sırasında suçiçeği komplikasyonu bulunma durumuna göre gruplandı, gruplar arasında toplam maliyet açısından fark saptanmadı. Hastanede yatarken suçiçeği tanısı alan hastalar nedeniyle uygulanan salgın kontrol yöntemleri değerlendirildiğinde izolasyon başına düşen ortanca maliyet 694,1 (52-6079) TL olarak hesaplandı. Yataklı servislerin uygulanan izolasyon nedeniyle ortalama % 55,2 ± 20,2 doluluk oranıyla çalıştığı görüldü. Suçiçeği ve komplikasyonları nedeniyle yatırılan hastaların % 95,1?inde, hastanede yatarken suçiçeği tanısı alan hastaların % 68,2?sinde suçiçeği aşısı yapılmasına engel bulunmadığı görüldü. Bu bulgular, ülkemiz ulusal aşı şemasına yakın dönemde tek doz olarak eklenen suçiçeği aşısının etkin uygulanması ve aşının takvimde yer almadığı dönemde doğan ve suçiçeği enfeksiyonu geçirmemiş çocuklara da mümkün olduğunca aşı yapılmasının teşvik edilmesiyle hastalığa ait istenmeyen sonuçların engelleneceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Varicella has usually a benign course, however rarely can result with complications that may threat life. Varicella infection can also develop in children hospitalized for other reasons and cause hospital epidemics. In hospital epidemics, infection control methods must be applied. In this study we aimed to assess the varicella cost and factors that affect cost in hospitalized children with varicella. This retrospective study was peformed with records of patients in Hacettepe University Medicine Faculty İhsan Doğramacı Children Hospital, between January 2008 ? December 2012. The records of 41 hospitalizations related varicella and 22 isolations to prevent hospital epidemics were searched. Indirect costs that couldn?t be measured exactly weren?t included in our research. Median cost per patient was found 994.2 (194-7955) TL in evaluation of patients hospitalized because of varicella infection and complications. Patients were grouped according to if they have underlying disease or not and presence of varicella complication at hospitalization. There was no difference between groups for total costs. Cost analysis of isolation methods applied to prevent outbreaks of varicella in hospital denoted median cost 694.1 (52-6079) TL per each isolation. We found that inpatient services had occupancy of median 55.2 % ± 20.2 during varicella isolation. 95.1 % of patients that hospitalized because of varicella and complications and 68.2 % of patients that had varicella during their hospitalization hadn?t any obstacle for varicella vaccination. These findings revealed that effective application of varicella vaccine which was added to national immunization schedule of our country with a single dose recently and vaccination of children who had no varicella history and weren?t covered by the new national immunization schedule may prevent undesirable results of varicella.