Romatoid artritli hastalarda kardiyak rehabilitasyon
Cardi̇ac rehabi̇li̇tati̇on i̇n pati̇ents wi̇th rheumatoi̇d arthri̇ti̇s
- Tez No: 396316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Romatoid artrit (RA), simetrik periferik sinovyal eklem tutulumu ile karakterize, doku ve organ hasarı ile sistemik tutulum yapabilen, kronik inflamatuar bir hastalıktır. RA'da en önemli mortalite nedeni kardiyovasküler tutulumdur. RA'da kardiyovasküler riskin tüm hastalar için değerlendirilmesi, kılavuzlarda yapılan önerilerden bir tanesidir. Ancak riskin belirlendikten sonra, riskin azaltılması için neler yapılması gerektiği net değildir. Çalışmamızın birincil amacı, orta hastalık aktivitesine sahip RA hastalarında kardiyak rehabilitasyon programının hastalık aktivitesi üzerine etkisinin ortaya konulmasıdır. Bu amacın yanı sıra iki farklı egzersiz programının fonksiyonel durum, zindelik ve risk skoru üzerine olan etkileri de karşılaştırılacaktır. Çalışmamıza, Romatizmal Hastalıklar Polikliniği'nde takip ve tedavileri yapılmakta olan, 2010 ACR/EULAR sınıflandırma kriterlerini karşılayan 47 RA hasta alındı. 25 hasta kardiyak rehabilitasyon, 22 hasta ise ev egzersiz programı grubuna randomize edildiler. Kardiyak rehabilitasyon grubuna haftada 3 gün, ısınma, bisiklet ergometre, üst ve alt eksremite güçlendirme, soğuma ve germe egzersizlerinden oluşan rehabilitasyon programı verildi. Onuncu haftadan sonra hastalar ev egzersiz programına devam ettiler. Ev egzersiz grubuna ise 24 hafta boyunca aerobik ve güçlendirme egzersizinden oluşan bir program uygulamaları istendi. Hastalar başlangıçta, 10. ve 24. haftalarda egzersiz tolerans testi, 6 dakika yürüme testi, DAS28 skoru, SCORE risk profili analizi, HAQ (Stanford sağlık değerlendirme anketi), SF36 (kısa form-36) ve Beck depresyon ölçeği ile değerlendirildiler Çalışmanın 10. hafta değerlendirmesinde, kardiyak rehabilitasyon programı uygulanan hastalarda, VO2 maksimum, MET düzeyi, DAS28, HAQ, SF36-ağrı, Beck depresyon ölçeği parametrelerinde ev egzersiz grubuna göre anlamlı iyileşme saptandı. SCORE üzerine herhangi bir etki görülmedi. 24. haftada ise 10. haftada görülen olumlu etkiler azalmakla birlikte devam etmekteydi. Ev egzersiz programında anlamlı düzelme saptanmadı. Sonuç olarak kardiyak rehabilitasyon programı zindelik ve fonksiyonel durumu artırırken hastalık aktivitesi üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır. SCORE risk analizi 10 yıllık kardiyovasküler riski belirlemede faydalıdır ancak riskin takibinde uygun bir yöntem değildir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease characterized by symmetric peripheral synovial joint involvement and can produce tissue and organ damage with systemic involvement. The most common mortality cause in RA is cardiovascular involvement. Recent guidelines recommends assessment of cardiovascular risk, however the management of cardiovascular risk is not clear. The primary aim of the study is effect of cardiac rehabilitation on disease activity measures in patients with moderate disease activity. The secondary aims are; comparing effects of two distinct exercise program on functional status, fitness and cardiovascular risk score. Forty seven patients with RA who had filled ACR/EULAR 2010 classification criteria were enrolled to the study .The patients were randomized to cardiac rehabilitation (25 patients) and home exercise program (22 patients) groups. The intervention in cardiac rehabilitation group included warming, bicycle ergometer, upper and lower extremity stregthening, cooling and stretching exercises. The patients had received cardiac rehabilitation three times a week for 10 weeks. Individualized home exercise program was given to cardiac rehabilitation group after 10th week. The patients in home exercise program were encouraged to do aeorobic and stregthening exercises. The patients were evaluated at baseline, 10th and 24th week with exercise tolerance test, 6 minute walking test, DAS28 score, analysis of SCORE risk profile, HAQ (Stanford Health Assessment Questionnaire), SF36 (Short Form-36) and Beck Depression Scale. The results demonstrated that significant improvement in the VO2 max, MET level, DAS28, HAQ, SF36- pain, Beck Depression Scale parameters in cardiac rehabilitation group when compared to home exercise group. There was no effect on SCORE. The improvements in fitness, functional status and disease activity were also observed at 24 week in cardiac rehabilitation program.There was no improvement in home exercise group. SCORE risk analysis was seemed to be useful to evaluate cardiovascular risk for 10 years but not for appropriate technique for risk follow.