Akut iskemik inme ile başvuran hastalarda oluşabilecek hemoraji riskinin, SWI MR görüntülemede saptanan mikrokanama ile ilişkisinin saptanması
Hemorrhage risk in patients with acute ischemic stroke and relationship with microbleedings, determined on SWİ-MRİ
  1. Tez No: 396317
  2. Yazar: DAMLA ÖZBEK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK MİDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: İnme çoğu ülkede ilk dört ölüm nedeni arasında yer almaktadır. Bu nedenle inme ve komplikasyonları büyük önem taşımaktadır. İskemik inme sonrasında görülen komplikasyonlardan biri de intraserebral kanamadır. Bu amaçla kliniğimizde takip edilen akut iskemik inme hastalarında SWI (susceptibility-weighted imaging ) MRG'de (manyetik rezonanas görüntüleme) saptanan mikrokanamaların, enfarkt içinde oluşabilecek hemoraji ile ilişkisinin prospektif olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya akut inme ile başvuran, acil serviste SWI ve difüzyon MRG tetkikleri yapılan ve sonraki ilk 7 gün içinde kontrol bilgisayarlı beyin tomografileri çekilen hastalar kabul edilmiş olup, t-PA tedavisi alan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmaya kabul edilen 148 hastanın %28'inde enfarkt alanı içinde hemoraji izlenmiştir. Hastalar enfarkt içine hemoraji varlığı açısından kıyaslandığında; cinsiyetleri ve yaş ortalamaları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,920, p=0,094). Enfarkt içinde hemorajisi olan hastaların, olmayanlara kıyasla bel çevreleri, sol atriyum çapları ve acile başvurudaki nabızları anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0,029, p=0,040, p=0,029). Hastaların %44.6'sında SWI MRG'de en az bir mikrokanama varlığı izlenmiştir. Hemoraji varlığı ile mikrokanama varlığı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p=0,916). Lokalizasyon olarak; enfarkt içinde hemoraji olmayan gruba göre, olan grupta parietal lob, temporal lob ve insular korteks enfarktı daha sık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke is one of the top four causes of death in most of the countries. For this reason, treatment of stroke and its complications are important. One of the complications of ischemic stroke is intracerebral hemorrhage. In this study, we aimed to investigate hemorrhage risk in patients with acute ischemic stroke and relationship with microbleeding on SWI (susceptibility-weighted imaging) MR (magnetic resonance) prospectively. Method: We included the patients with acute ischemic stroke who had SWI and diffusion MR imaging, performed in emergency room and cranial computed tomography within following 7 days. The patients, treated with t-PA excluded from the study. Results: Among 148 patients who fulfilled the inclusion criteria, hemorrhage in ischemic area was noticed in 28% of patients. There is not a relationship between hemorrhagic transformation or parenchymal hematoma and gender or age (p=0,920, p=0,094). The mean of waist circumference, left atrium diameter and the number of hearth rate of the patients with hemorrhage transformation or parenchymal hematoma are higher than the patients without hemorrhage (p=0,029, p=0,040, p=0,029). Microbleedings on SWI MRI were determined in 44.6% of the patients without significant relationship with hemorrhage ones (p=0,916). Regarding localization; parietal lobe, temporal lobe, insular cortex are more common infarct areas in hemorrhage group than patients without hemorrhage.