Kornea anjiyogenez modelinde hipofiz adenomlarının DSÖ kriterlerine göre Kİ67 değerleri açısından uygulanabilirliğin araştırılması
  1. Tez No: 396329
  2. Yazar: TEYYUB HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hipofiz adenomları adenohipofizyal hücrelerden köken alan benign epitelyal tümörlerdir. Hipotalamik / pitüiter bölgenin en sık görülen lezyonları arasında yer alırlar ve tüm intrakraniyal tümörlerin %10-20'sini oluştururlar. Hipofiz adenomlarının tedavisi ile ilgili olarak günümüzde üzerinde durulan ana temalar; hipofiz adenomlarının moleküler patogenezinin ortaya konması, hipofiz adenomların farklı alt gruplarına yönelik yeni medikal tedavi stratejileri geliştirilmesidir. Günümüzde hala hipofiz adenomlarının bir çoğunun primer tedavisinde cerrahi ilk seçenek olarak yerini korumaktadır. Radyolojik olarak total rezeksiyona rağmen, bir grup hipofiz adenomunda nüksler görülebilmektedir. Hipofiz adenomlarının tedavisinde, cerrahi, radyocerrahi ve hormon tedavisine ilaveten yeni ve daha etkili tedavi yöntemlerinin araştırılıp bulunması gerekli hale gelmiştir. İnvaziv seyreden bir çok tümör grubunda, tüm çalışmalar tümör anjiyogenezi üzerine yoğunlaşmıştır. Literatürde, hipofiz adenomlarında anjiyogenez üzerine yapılmış çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, tanımlanmış olan sıçan kornea ajiyogenez modelinde 3 farklı Ki-67 değerlerine sahip hipofiz adenomu gruplarında ajiyogenik aktivitelerini karşılaştırmaktır. Çalışmada Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsünde 2012-2015 tarihleri arasında opere edilmiş hipofiz adenomu hastalarından alınarak sıvı nitrojen tankında muhafaza edilen uygun nitelikteki 24 tümör dokusu kullanılmıştır. Dokularda, vasküler endotelyal growth faktör (VEGF), fibroblast growth faktör (FGF) yoğunluk, yaygınlık ve yaygınlık skoru olarak değerlendirilerek karşılaştırılmış. Ayrıca makroskopik olarak tümör dokusu ile bağlantılı olan damar oluşumları sayımı yapılmıştır. Sonuç olarak, farklı Kİ 67 değerlerine sahip hipofiz adenomu dokuları ekilmiş kornea modelinde anjiyogenik aktivite açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pituitary adenomas are benign epithelial tumors that arise from adenohypophysial cells and constitute the most common lesions in the hypothalamic/pituitary region, representing %10–20 of all intracranial tumors. New studies about treatment of pituitary adenomas are focused on molecular basis of disease, and also are focused on new treatment modalities for different subgroups of pituitary adenomas. Surgery is still the first step in the treatment, which is followed by radiosurgery, and hormone treatment for particular subgroups of adenomas. Recurrence may be seen in a group of pituitary adenomas even if gross total resection have been achieved. There are many studies in literature about invasive pituitary adenomas which in invasive pituitary adenomas, but there are only limited knowledge if there is a correlation between Ki-67 and angiogenesis capacity of the tumor. Our purpose is to, create a rat cornea angiogenesis model for three different adenoma groups with different Ki67 indexes. In this study, pituitary adenoma patients who were operated in Marmara University Pendik Research and Education Hospital and Marmara University Institute of Neurological Sciences between 2012 and 2015 were included. Twenty-four pituitary adenoma tissues, which had excised from these patients and stored in the tumor bank were used. In pathological examination, vascular endothelial growth factor (VEGF) and fibroblast growth factor (FGF) were studied. Microscopically, new vessels on rat cornea was also counted. .In conclusion, there was no correlation between Ki67 index and angiogenic capacity of adenoma groups..