ERAP1, IL23R ve PTGER4 polimorfizmlerinin ankilozan spondilitin radyografik şiddeti ile ilişkisi
Associations of ERAP1, IL23R and PTGER4 polymorphisms with radiographic severity of ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 396330
  2. Yazar: GÜLSEN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAMİR ATAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Ankilozan spondilit (AS), ana özelliklerinden biri yeni kemik oluşumu olan inflamatuar bir hastalıktır. Ancak AS'deki bu yeni kemik oluşumu ve radyografik şiddet büyük değişkenlik gösterir. Bu değişkenliği belirleyen genetik faktörler iyi ayrıştırılmış (hafif-ağır) bir AS kohortunda henüz değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada endoplazmik retikulum aminopeptidaz 1 (ERAP1), interlökin 23 reseptörü (IL23R) ve prostaglandin reseptör E4 (PTGER4) polimorfizmlerinin AS'de radyografik şiddet ile ilişkisini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: rs27044 ve rs30187 (ERAP1), rs11209032 (IL23R) ve rs10440635 (PTGER4) tek nükleotid polimorfizmleri (SNP) modifiye New York kriterlerlerini karşılayan 241 AS hastasında genotiplendirildi. Hastalar modifiye Stoke AS spinal skora (mSASSS) göre hafif- ve ağır-radyografik AS olarak sınıflandırıldı. On yıl ve üzerinde hastalık süresine rağmen mSASSS“0”olanlar hafif, hastalık süresine bakılmaksızın mSASSS>20 (“1”olarak sayılan hafif değişiklikler sayılmaksızın) olanlar ağır-radyografik AS olarak tanımlandı..
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Radiographic severity of ankylosing spondylitis (AS) shows great variance that some patients never develop syndesmophytes throughout the entire disease, whereas some develop spinal fusion. The genetic determinants of this variance has not been examined yet in a well-categorized AS cohort as mild- and severe-radiograhic AS. We aimed to determine the association between ERAP1, IL23R and PTGER4 single nucleotide polymorphisms (SNPs) and radiographic severity of AS Methods: rs27044 and rs30187 (ERAP1), rs11209032 (IL23R) and rs10440635 (PTGER4) SNPs were genotyped in 241 AS patients fulfilling the modified New York criteria. Patients were classified as mild- and severe-AS according to modified Stoke AS spinal score (mSASSS). Mild-AS is defined as having mSASSS of“0”despite ≥10 years of disease duration. Severe-AS is defined as having mSASSS of >20 (vertebra corners with mild changes with score“1”were omitted for clear stratification) regardless of disease duration.