Torsiyon/detorsiyon sonrası uzun süreli çinko kullanımının rat testis dokusu üzerine etkisi
The effects of zinc sulphate on chronic ischemia/reperfusion injury induced in rat testis
  1. Tez No: 396351
  2. Yazar: AKGÜN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Testis torsiyonu akut seyirli, derhal teşhis ve tedavi edilmesi gereken cerrahi acildir. Gelişen iskemik hasarda serbest radikallerin, enflamatuar sitokinlerin salınımı mevcuttur. Sadece torsiyon olan testiste değil karşı testiste de hasar meydana gelmektedir. Çinko içeren metal aspartazların serbest oksijen radikalleri inhibitörü olduğu bilinmektedir. Sıçanlarda oluşturulan kronik testis torsiyonu modelinde her iki testiste oluşan hasarda çinko sülfatın etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8 gruptan oluşan 48 adet erkek rat kullanıldı. Gruplar; I: Sham, II: Torsiyon+Detorsiyon kontrol 1.ay, III: Torsiyon+Detorsiyon kontrol 2. ay, IV: Torsiyon+Detorsiyon kontrol 3. ay, V: Torsiyon+Detorsiyon Çinko sülfat tedavisi 1. ay, VI: Torsiyon+Detorsiyon Çinko sülfat tedavisi 2. ay, VII: Torsiyon+Detorsiyon Çinko sülfat tedavisi 3. ay, VIII: Sağlıklı Çinko sülfat tedavisi 3. ay. İlgili gruplarda normal besin yanında sıçan başına 100 mikrogram/gün (0.016 ml/rat ) Çinko sülfat içeren içme suyu verildi. Bulgular: Torsiyon/detorsiyon (T/D) gruplarında sham ve sağlıklı Çinko sülfat grubuna göre SOD ve GSH seviyelerinin her iki testsite de istatistiksel olarak anlamlı şekilde düştüğü, MDA seviyelerinin ise arttığı, tedavi gruplarında ise SOD ve GSH seviyelerinin torsiyon yapılmayan testiste ciddi şekilde düzeldiği, MDA seviyelerinin ise normale yaklaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is one of the most common medical emergencies in urological cases. Reactive oxygen species and inflammatory cytokines play role in ischemic damage and reperfussion depending on testicular torsion. It is known that Zinc sulphate is effective on reducing free radicals. We thought that Zinc sulphate may prevent testicular damage at both side of testis. Material and Method: Totally 48 male rats in 8 groups have been used in study. Groups; I:Sham, II:T/D 1 month follow-up, III: T/D 2 months follow-up, IV:T/D 3 months follow-up, V:T/D+1 month Zinc sulphate treatment, VI:T/D+2 months Zinc sulphate treatment, VII:T/D+3 months Zinc sulphate treatment, VIII:3 months Zinc sulphate treatment. Drug administration has been carried out adding 100 microgram (0.016 ml/rat) Zinc sulhate for per rat to drinking water in related groups. Results: Significant decreases levels of antioxidant like SOD and GSH were markedly observed in torsion and detorsion groups when compared with sham group.