Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı almış çocukların annelerinin algıladıkları sosyal destek düzeyleri, tükenmişlik düzeyleri ve çocuk yetiştirme tutumlarının incelenmesi
Investigation of perceived social support and burnout levels and child-rearing attitudes in mothers of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 396383
  2. Yazar: HATİCE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: DEHB tanısı almış çocukların annelerinde algılanan sosyal destek düzeyini, tükenmişlik düzeyini ve çocuk yetiştirme tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırmanın evrenini Ocak 2014 – Haziran 2015 tarihleri arasında Çocuk ve Ergen Psikiyatri polikliniğinde DEHB tanısıyla tedavi gören/yeni tanı almış 399 çocuğun ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini polikliniğe anneleri ile başvuran 6-16 yaş grubu DEHB'li çocuk annelerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 159 anne oluşturmuştur. Araştırmanın karşılaştırma grubunu ise; aynı şehirde bir ilköğretim kurumunda eğitim alan herhangi bir psikiyatrik tanı almamış 6-16 yaş grubu 168 çocuğun anneleri oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, annelerin sosyodemografik özelliklerini belirleyen tanıtıcı bilgi formu, MTÖ, ÇBASDÖ ve AHÇYTÖ kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, Pearson korelasyon analizi, kontrol değişkenleri açısından karşılaştırılmasında ki-kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U, Kruskal- Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate perceived social support and burnout levels and child raising attitudes in mothers of children diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder. Material and Method: The study population included the parents of 399 children who were newly diagnosed with ADHD and received treatment at the Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between January 2014 and June 2015. The study sample included 159 mothers of children with ADHD in the 6-16 age group who presented to the outpatient clinic with their mothers and whose mothers agreed to participate in the study. The control group of the study consisted of the mothers of 168 children in the 6-16 age group who were studying in a primary school in the same city and who were not diagnosed with any psychiatric disorder. The data were collected using a descriptive data form for the socio-demographic characteristics of the mothers, the Maslach Burnout Inventory, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Family Life and Child-Rearing Attitude Scale. Percentages and the Pearson Correlation Analysis were used for evaluating the data, the Chi-Square Test for the comparison of data with respect to control variables, the T-Test, Mann-Whitney U-Test and Kruskal-Wallis Test for dependent and independent groups.