Okul çağı çocuklarında astım risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors for asthma in school-age children
  1. Tez No: 396390
  2. Yazar: ALİ FUAT SERPEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dr. Ali Fuat SERPEN, Okul Çağı Çocuklarında Astım Risk Faktörlerinin Belirlenmesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Bolu, Mayıs 2015 Giriş: En sık kronik hastalıklardan biri olan astımın sıklığı giderek artmakta olup önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu nedenle astımı ortaya çıkaran ve alevlendiren risk faktörleri üzerinde çalışmalar halen devam etmektedir. Biz çalışmamızda okul çağı çocuklarında astım risk faktörlerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çok merkezli olarak yapılan bu çalışmaya, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları EAH Allerji ve İmmünoloji Kliniklerinde en az bir yıldır astım tanısı ile takip edilmekte olan 7 yaş ve üstü astımlı hastalar ve benzer yaştaki kontrol grubu rastgele dahil edilmiştir. Hastalar ve kontrol grubunun prenatal sigara ve NSAİİ maruziyeti, doğum öyküsü ve postnatal allerjen ve çevresel irritan maruzüyeti, yaşam koşulları ve ailede allerjik hastalık öyküsüne ait bilgiler hazırlanan anket formu (Ek-1) aracılığıyla hastane kayıtları ve ebeveynlerden elde edilmiştir. İki grup atopi varlığı açısından deri prik testi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 371 astımlı ve 300 sağlıklı kontrol dahil edildi. Astımlı ve kontrol grubunun yaş ortalamaları benzer olup sırasıyla 9.8±3.1 ve 9.9±2.5 yıl idi. Erkek oranı astımlı grupta anlamlı derecede yüksekti (p=0.040). Muhtemel prenatal risk faktörleri arasında parasetamol kullanımı astımlı grupta anlamlı derecede yüksekti (p=0.021).
Özet (Çeviri)
Dr. Ali Fuat SERPEN, Evaluation of Asthma Risk Factors in School Children, Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis of Graduation, Bolu, May 2015 Introduction: Asthma is one of the most frequent chronic disease with increasing frequency and it's an important public health problem. Therefore, studies are currently ongoing for detection of risk factors and triggers for asthma. In this study, we aimed to evaluate risk factors that play role in development of asthma in school children. Methods: We conducted a multi-center trial and three centers pediatric allergy and immunology clinics are participated in the study including Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine, Inönü University Faculty of Medicine and Zeynep Kamil Children's Hospital. All participants were over 7 years of age and asthmatic children who have been fallowed up at least one year and age matched healthy controls were included in the study randomly. All participants prenatal smoke and paracetamol exposure, delivery, birth weight, postnatal allergen and environmental irritant exposure, living conditions and family history allergic diseases were gotten from the medical records and parents by the help of a Questionnaire. Two groups were also evaluated with skin prick test for the presence of allergic sensitization for common allergens. Results: A total of 371 children with asthma and 300 healthy control were included in the study. The mean ages of asthmatic children and control group were 9.8±3.1 and 9.9±2.5 respectively (p=0.0533). Male ratio was significantly higher in asthma group (p=0.040). Among the possible prenatal risk factors maternal paracetamol usage was higher among asthma group (p=0.021).