Anti-TNF alfa tedavisi alan ve almayan ankilozan spondilit hastalarında egzersizin kas gücüne etkisi
The effects of exercises on muscle strength in ankylosing spondylitispatients treated with or without anti-TNF alfa.
  1. Tez No: 396396
  2. Yazar: BLEDJAN ÇUNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankilozan Spondilit (A.S); etyolojisi bilinmeyen, en sık sakroiliak eklemleri ve omurgayı tutan, ayrıca diğer eklemleri, entez bölgelerini etkileyebilen ve eklem dışı tutulum da yapabilen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, farklı ilaç tedavisi alan A.S hastalarında 6 haftalık ev egzersizlerinin; hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum, spinal ağrı, spinal mobilite, kas gücü ve enduransı üzerindeki etkinliğini araştırmak ve gruplar arasındaki etkinlik farkını karşılaştırmaktır. Modifiye New York kriterlerine göre A.S tanısı ile takip edilen 44 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların 23'ü Anti-TNF alfa(Anti-TNF alfa grubu) tedavisi ve 21' i DMARD ve/veya NSAİİ (Non Anti-TNF alfa grubu) almaktaydı. 6 haftalık ev egzersiz programı sonunda BASDAİ, BASFİ ve göğüs ekspansyonu parametrelerinde her iki grupta da başlangıca göre anlamlı düzeyde düzelme sağlandı. Non Anti-TNF alfa grubunda başlangıca göre ek olarak spinal ağrıda azalma sağlandı. Anti -TNF alfa grubunda ise ek olarak modifiye Schober, pik tork, pik tork/vücut ağrırlı ve work fatigue paramatrelerinde başlangıca göre artış sağlandı. Gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirildiğinde; Non Anti-TNF alfa grubunda daha yüksek olan başlangıç BASDAİ ve VAS ortalama değerlerinin, takipte daha fazla azaldığı görüldü. TNF alfa blokörü alan grupta, güç parametrelerinde başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artma gözlenirken Non Anti –TNF alfa grubunda güç parametrelerinde benzer artış olmamıştır. Bu durum TNF alfa blokör ilaçlarının hastalık aktivitesi üzerinde bilenen etkileri yanında, egzersize verilen kas yanıtları üzerinde de olumlu etkileri olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Ankilozan Spondilit hastalarında ev egzersizlerinin, hastaların aldıkları ilaç tedavisinden bağımsız olarak, hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve spinal mobilite parametreleri üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca Anti TNF alfa kullanan hastalarda egzersizin kas gücünü arttırıcı etkisi olduğu bulunmuştur. A.S hastalarında TNF alfa blokör ilaçlarının egzersize bağlı kas gücü artışına neden olan etkilerinin hangi mekanizmalarla olduğunun aydınlatılması için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic progressive inflammatory disorder with unknown etiology, mainly affecting the sacroiliac joints and spine, with possible involvement of other joints, entheses, and extra-articular structures. The aim of this study was to evaluate and to compare in between groups the 6 week home based exercise program on disease activity, functional capacity, spinal mobility, spinal pain, muscle strength and endurance in A.S patients receiving different medical therapy. 44 patients diagnosed with AS according to the Modified New York Criteria were enrolled. 23 of this patients were receiving Anti-TNF alfa(Anti-TNF alfa group) and 21 patients were receiving DMARD and/or NSAİD (Non Anti-TNF alfa group).At the end of 6 week of home exercise training program in both Anti-TNF alfa and Non Anti-TNF alfa groups the parameters of BASDAİ, BASFİ and chest expansion significantly improved. In the Non Anti-TNF alfa group additionally spinal pain decreased significantly compared with the onset means. In the Anti-TNF alfa group additionally modified Schober, peak torque, peak torque/body weight and work fatigue parameters was significantly increased compared with the onset means.When compared to TNF alfa group, average BASDAİ and VAS scores were higher in the beginning of the study, yet the decrease in these scores were more significant at the end. One of the most important findings of our research was that in the group taking TNF alfa inhibitor strength parameters was increased significantly after exercises compared with the onset means. In the group taking TNF alfa the strength parameters were increased significantly when compared with the beginning, but this increment was not seen in Non Anti-TNF alfa group. Besides the known effects of TNF-alfa drugs on disease activity; they may have a positive effect on the muscle response to the exercises. According to this study's results, the home exercise program in ankylosing spondylitis patients has positive effects on disease activity, functional status and spinal mobility regardless of the medication taken by patients. Furthermore in patients treated with Anti-TNF alfa exercise found to have muscle strengthening effect. Further studies are needed to clarify the effects of Anti-TNF alfa on exercise related muscle strengthening.