Çocuklarda intraoperatif sıvı tedavisinin postoperatif elektrolit seviyelerine etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of intraoperative fluid treatment effects on postoperative electrolyte levels in children
  1. Tez No: 396395
  2. Yazar: BETÜL AKAYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGAY ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çocuklarda yeterli miktarda ve uygun kompozisyonda sıvı verilmemesi vücut kompartmanlarında volüm ve elektrolit değişikliklerine neden olarak morbidite ve mortalite riskini artırır. Perioperatif kristaliod, kolloid ve kan transfüzyonunun amacı kayıpların yerine konulması ve yeterli doku perfüzyonunu sağlayacak kardiovasküler stabilitenin korunmasıdır. Bu çalışmanın amacı; intraoperatif olarak kullanılan parenteral sıvıların postoperatif serum sodyum, potasyum, klor ve glukoz değerlerinde yaptıkları değişikliklerin araştırılmasıdır. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümünce 2010 ocak ayı ile 2013 kasım ayları arasında laparatomi yapılan, cerrahi süre 1 saatten fazla olan, 1 ile 18 yaş arası çocukların dosyaları ve anestezi raporları retrospektif olarak taranmıştır. Kan sodyum, potasyum, klor veya glukoz değerlerinden herhangi birine veya hepsine cerrahi öncesi, cerrahi sonrası ilk 24 saat veya her iki durumda da bakılmayan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Olguların yaşı (yıl), cinsiyeti, vücut ağırlığı (kg), ek hastalık olup olmadığı, var ise ek hastalığın ne olduğu, cerrahi tipi, cerrahi süresi, peroperatif kullanılan sıvı türü (SF, İsolyte-S®, SF+%5 Dekstroz karışımı, HES(130/0,4), Gelofusin, Taze Donmuş Plazma, Eritrosit süspansiyonu), preoperatif ve postoperatif plazma sodyum, potasyum, klor ve glukoz değerleri not edilmiştir. Toplamda 144 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Üç hastanın Na+ değerleri dışında tüm hastalarda preoperatif ve postoperatif kan glukoz ve elektrolit değerleri istatistiksel olarak anlamlı azalma ve/veya artış olan değerler de dahil normal sınırlar içinde bulunmuştur. Çocuklarda intraoperatif sıvı yönetiminde 100 ml SF içinde 20 ml % 5 dekstroz karıştırılarak hazırlanan sıvının intraoperatif verilmesinin kan glukoz düzeyinde değişiklik yapmadığı, hipoglisemi riski olan hastalarda güvenle kullanılabileceği, kristaloidlerin; kolloidlerle ve kan ürünleri ile birlikte gereksinimlere göre kullanılmasının kan elektrolit ve glukoz düzeyinde preoperatif değerlere göre değişiklik yapmayacağı sonuçlarına varılmıştır. Türkiye'de, çocuklarda intraoperatif kullanım için kullanıma hazır, hipo-hiperglisemi ve hiponatremiye neden olmayan düşük konsantrasyonda dekstroz içeren izotonik sıvıların piyasaya sunulması önerilir.
Özet (Çeviri)
In children, if it is not given sufficient and suitable compositions of fluid, it will cause changes at volume and electrolyte in body compartments and it will increase the risk of morbidity and mortality. The purpose of perioperative crystalloid, colloid and blood transfusion is to replace the lost and to ensure the protection of adequate tissue perfusion and cardiovascular stability. The purpose of this study is to investigate the postoperative serum sodium, potassium, chloride and glucose value changes made by intraoperative parenteral fluid therapy. In this study ,we reviewed the files and anesthetic reports of the children between the age of 1 and 18 ages that are undergoing laparotomy longer than 1 hour, at Hacettepe University Hospital Pediatric Surgery department, from 2010 January to 2013 November retrospectively. The patients, that one or all of the blood sodium, potassium, chloride or glucose levels are not evaluated at preoperatively or the first 24 hours after surgery or both, are not considered in this study. Age (year), gender, body weight (kg) of patients, additional disease, type of surgery, duration of surgery, type of peroperative fluids that are used (SF, İsolyte-S®, SF+%5 Dextrose mixture, HES(130/0,4), Gelofusine, Fresh Frozen Plasma, Erythrocyte Suspension), preoperative and postoperative plasma sodium, potassium, chloride and glucose values are noted. 144 patients were enrolled in the study. All values of patients, including that preoperative and postoperative blood glucose and electrolytes, are statistically significant within the normal range except sodium levels of three patients. We found following results: İn intraoperative fluid management of children, the mixture of 100 ml SF and 20 ml % 5 dextrose does not change blood glucose levels and it can be used safely in patients at the risk of hypoglycaemia; usage of crystalloids with colloids and blood products when needed, do not change blood elektrolytes and glucose levels compared with preoperative values. It is recommended to release ready to use isotonic fluids including low concentration of dextrose, that do not cause hypo-hyperglycemia or hyponatremia, for intraoperative use at children in Turkey.