The acute facilitation effects of general and local, muscular-articular ınterventions in physical therapy on shoulder proprioception
Fizyoterapide lokal ve genel kas-eklem uygulamalarinin, omuz propriosepsiyonu üzerine olan akut fasilitasyon etkileri
- Tez No: 396424
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Önceki çalışmalarda, bir kaç haftalık eğitim programı olarak uygulanan çeşitli egzersiz yaklaşımlarının, propriosepsiyonu geliştirmede etkili olduğu bildirilmiş; ancak egzersize dayalı yaklaşımların etkileri, genellikle kuramsal olarak verilmiştir. Bu nedenle bu çalışma, sağlıklı bireylerde tek seanslık farklı fizyoterapi ve egzersiz uygulamalarının, omuz propriosepsiyonu üzerine olan akut etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, propiosepsiyon üzerine olan akut etkilerin, hem büyüklüğü, hem de süresi ölçülmüştür. Yaşları 19-37 arasında değişen, 55 kadın, 50 erkek, toplam 105 sedanter sağlıklı birey çalışmaya alınmış ve randomizasyon yolu ile 6 uygulama ve bir kontrol grubuna (n=15) ayrılmıştır. Gruplar, Aktif Egzersiz Grubu (belirlenen bir hızda aktif hareketler), Pasif Egzersiz Grubu (pasif hareketler), Manual Terapi Grubu (omuza manual terapi uygulaması), Stabilizasyon Grubu (omuza stabilizasyon egzersizleri), Pliometrik Egzersiz Grubu (omuza pliometrik egzersizler) ve Genel Isınma Grubu (koşarak yapılan ısınma) olarak ayrıldıktan sonra tek seanslık fizyoterapi uygulaması yapılmıştır. Omuz propriosepsiyonu, tüm bireylerde kinestezi (hareket hissi) ve eklem pozisyon hissi olarak,“2.0”versiyon orjinal propriosepsiyon aleti kullanılarak ölçülmüştür. Dominant omuzda ROM'un % 50'si içinde, %70 iç rotasyon ve % 90 dış rotasyonda yapılan ölçümler, oturma pozisyonunda, ilk gün, uygulama öncesi, uygulama sonrası, uygulamadan 30 dakika, 1 saat ve 1 gün sonrasında tekrarlanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerin propriosepsiyon değerlerindeki aşırı değişkenlik nedeniyle 105 bireyin tümünün propriosepsiyon değerleri ölçülmüş ve alınan bu baz değerler, her bir grup için karşılaştırma referansı olarak kullanılmıştır. Tek seanslık uygulamadan sonra Aktif Hareket Grubunda baz değerlere göre kinestetik duyuda belirgin bir azalma olmuştur (p0.05). Genel Isınma grubunda ise, bir sonuca varamayan bulgular ortaya çıkmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Various exercise interventions applied as a course lasting for several weeks have been reported to be effective on improving proprioception. The underlying causes are only hypothesized about. This study aimed to investigate the acute effects of one time intervention derived from different aspects of exercises on shoulder proprioception of healthy subjects. Both the magnitude and the duration of effect were aimed to measured. 55 female and 50 male, a total of 105 sedentary healthy subjects aged between 19 and 37 years old, were randomly divided into 6 intervention and a control group (n=15). The groups were: Active Movement Group (active movement at predetermined speed), Passive Movement Group (passive movements), Manual Therapy Group (joint play of glenohumeral joint), Stabilization Group (shoulder stabilization exercises), Plyometric Exercise Group (shoulder plyometrics) and General Warm Up Group (warm up through jogging). Each group received single intervention. Shoulder proprioception has been assessed as Joint position sense, and kinesthesia using original proprioception testing device version 2.0. Dominant shoulder at 70% internal rotation, 90% external rotation and 50% of ROM were measured in sitting position on first day, pre, post, 30 minute, 1 hour and 1 day post interventions. Increased variability of proprioception in control group necessitated use of baseline proprioception values of all 105 subjects as comparison reference. In active movement group there was a decrease in kinesthetic sense compared to baseline after intervention (p0.05). Inconclusive results were seen in warm up group (p>0.05).