Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde inflamatuvar süreç ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of inflammatory process and nutritional status in individuals with subtance USE disorders
  1. Tez No: 496827
  2. Yazar: MURAT URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Nutrition and Dietetics, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Madde kullanımının bireylerin beslenme durumuna, inflamasyona ve tat algısına olan etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya yaşları 18-50 yıl arasında değişen madde kullanım bozukluğu olan 90 erkek (25,4±5,33 yıl) ve sağlıklı 32 erkek (25,8±3,75 yıl) olmak üzere toplam 122 erkek birey dahil edilmiştir. Antropometrik ölçümler yapılmış, beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmış, besin tüketimi ve fiziksel aktivite kaydı alınmış ve bazı biyokimyasal ölçümler analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcılara Subjektif Global Değerlendirme uygulanmıştır. Tat duyarlılıklarının belirlenmesi için tat analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of substance use on the nutritional status, inflammation and taste perception of individuals. A total of 122 subjects were included, 90 males (25,4±5,33 years) and 32 healthy males (25,8±3,75 years) with age between 18-50 years. Anthropometric measurements were made, body mass index (BMI) was calculated, nutrient consumption and physical activity were recorded and some biochemical measurements were analyzed. Subjective Global Assessment was also applied to the participants. Taste analysis was done to determine taste sensibilities.