Yeni tanı almış akciğer kanserli hastalarda malnütrisyon riski ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assesment of malmutrition risk and quality of life in patients newly diagnosed with lung cancer
- Tez No: 396459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan yeni tanı almış akciğer kanserli hastalara Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002) ve yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği (EORTC QLQ- C30) uygulanarak ve hastaların birer günlük besin tüketim kayıtları ile kandaki biyokimyasal bulguları ve antropometrik ölçüm sonuçları değerlendirilerek malnütrisyon riskinin ve bu riskle birlikte, hastalığın evresi ve metastaz varlığının hastaların beslenme durumu ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin saptanmasıdır. Çalışmada A.Ü.T.F. Tıbbi Onkoloji BD. ve Göğüs Cerrahisi ABD'na yatışı yapılan 50'si erkek 15'i kadın olmak üzere 65 hasta değerlendirilmiştir. Hastalara genel bilgiler, Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), yaşam kalitesi değerlendirme ölçeği (EORTC QLQ-C30), fiziksel aktivite kaydı ve besin tüketim kaydından oluşan anket formu uygulanmıştır. Bireylerin ağırlık, boy, yağ yüzdesi (dijital yağ ölçer ile) üst orta kol çevresi ve el kavrama güçleri ölçülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerde %81.5 oranında malnütrisyon riski gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, was to determine the effect of malnutrition risk, metastasis and stage of cancer to the quality of life and nutritional status of hospitalized patients newly diagnosed with lung cancer, by evaluating 24-hour dietary records, biochemical parameters, antropometric measurements and by using nutritional screening tool, Nutritional Risk Screening (NRS-2002) and quality of life questionnaire (EORTC QLQ-C30). In this study, 65 patients (50 males and 15 females), hospitalized at A.Ü.T.F. Department of Medical Oncology and Department of Thoracic Surgery were evaluated. The questionnaire, including general characteristics, physical activity record, NRS-2002, EORTC QLQ-C30 and dietary record was conducted to patients. Body weight, body height, body fat percentage (with body fat analyzer) and mid-upper arm circumference (MUAC) of patients were measured. Malnutrition risk was observed in %81.5 of patients.