İleri evre akciğer kanseri tanısı alan hastalarda tedavi öncesi nutrisyonel durumun mini nutrisyonel değerlendirme (MND) testi ile değerlendirilmesi ve malnutrisyonun klinikopatolojik faktörler ile ilişkisinin araştırılması
Evaluation of nutritional status of advanced lung cancer patients with mini nutritional assessment and investigation of the relationship between malnutrition and clinicopathological factors
- Tez No: 350287
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA SONGÜR, DOÇ. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akciğer kanseri günümüzde önemli bir sağlık sorunu olup tüm dünyada ve ülkemizde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer almakta ve hastalığın ileri evrelerinde malnutrisyon sıklıkla görülmektedir. Bu çalışmada, yeni tanı almış ileri evre akciğer kanseri hastalarda tedavi öncesi nutrisyonel durumun MND testi ile değerlendirilmesi ve malnutrisyonun klinikopatolojik faktörlerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve metod: 2011,2012 tarihlerinde hastanemize başvuran yeni tanı almış ileri evre akciğer kanseri hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri kaydedildi, antropometrik ölçümler yapılıp, biyokimyasal parametreler (hemoglobin, albümin gibi) bakıldı. MND testi ile nutrisyonel durum, Hastane Anksiyete Depresyon (HAD) ölçeği ile psikolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Toplam 99 hasta değerlendirmeye alındı, hastaların 16?sında (%16,2) malnutrisyon yoktu. 36 hasta?da (%36,4) malnutrisyon riski saptanırken, 47 hasta?da (%47,5) malnutrisyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Lung cancer as being the first reason of cancer-related deaths in the world and also in our country, is a major health problem today and malnutrition is often seen at the advanced stages of this disease. The aim of this study is to evaluate the nutritional status of the patients, diagnosed as advanced lung cancer, with MND test before the treatment and to investigate the relationship between of malnutrition and clinicopathological factors Patients and methods: The patients diagnosed as advenced lung cancer 2011 and 2012, at our hospital were included to the study. Patients?demographic data has taken, anthropometric measurements were performed, biochemical parameters were measured (hemoglobin, albümine...). Psychological evaluation was performed with hospital anxiety and depression scala. Results: 99 patients were included in this study. 16 (16,2%) patients had not have malnutrition. 36 (36,4%) of them who had malnutrition have malnutrition risk and 47 (47,5%) of them have malnutrition.