Klinik pilates egzersizleri ve doğuma hazırlık eğitiminin sadece doğum eğitimine göre doğum sonuçları üzerine etkisi
The effect of clinical pilates exercises and childbirth preparation education and only for childbirth preparation education effects on delivery outcomes
  1. Tez No: 396460
  2. Yazar: BERRİN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Klinik Pilates egzersizleri ile doğum eğitiminin gebelerde doğum sonuçları üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 64 gebe alındı. Gebeler, rastgele olarak klinik Pilates egzersizleri ile doğum eğitimi (n:21, yaş: 27,52±3,88), sadece doğum eğitimi (n:21, yaş: 25,85±3,63) ve kontrol (n: 22, yaş: 25,5±4,19) grubu olarak üçe ayrıldı. Klinik Pilates egzersiz eğitimi; 8 hafta, haftada 2 gün, doğum eğitimi; 4 hafta, haftada 1 gün uygulandı. Çalışmaya katılan gebelerin kas kuvveti Gros kas testi ile fiziksel aktivite durumu Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Anketi (UFAKA) ile, kaygı durumu Sürekli Kaygı Envanteri (SKE) ile ve bel ağrısının varlığı, eğitimler öncesi değerlendirildi. Eğitim sonrası ise gebelerin kaygı durumu Durumluk Kaygı Envanteri (DKE) ile ve gebelikte alınan kilo gebelik boyunca takip edilerek değerlendirildi. Gebelerin doğum eylem sürecindeki ağrı şiddeti Görsel Analog Skalası ile doğum eylem süresi ise saat olarak kaydedildi. Bebeğin doğum şekli, doğum haftası, doğum ağırlığı ve APGAR skoru kaydedildi. Gebenin doğum sonrası kaygı durumu tekrar DKE ile değerlendirildi. Klinik Pilates egzersizi ile doğum eğitiminin gebelerde gestasyonel yaş, bebeklerinin doğum ağırlıkları ve APGAR skorları üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of clinical Pilates exercise and childbirth education on the delivery outcomes. A total of 64 pregnant women included in the study group. By using random sampling method, women were categorized in three groups as pregnants who received childbirth education and Clinical Pilates exercises (n = 21, age: 27.52 ± 3.88), pregnants who only received childbirth education (n = 21, age: 25.85 ± 3.63) and control group (n = 22, age: 25.5 ± 4.19). Clinical Pilates exercise and childbirth education were applied in 2 days per week for 8 weeks and 1 day per week for 4 weeks, respectively. Gross muscle testing for muscle strength, short form of International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) for physical activity status and the State-Trait Anxiety Inventory–2 (STAI-2) for the state of anxiety were performed to the pregnant women in the study. Before the education, presence of low back pain was also questioned. After the education, the state of anxiety was assessed with STAI 1 in pregnant women. In addition, weight gaining was followed during the pregnancy. Intensity of labor pain and labor time were recorded as centimeter with visual analogue scale and hour, respectively. The type of delivery, gestational age, birth weight and APGAR scores were recorded. The anxiety of pregnant women after the birth state was reassessed with STAI 1. It was found that childbirth education and clinical Pilates exercises had positive effect on the gestational age, birth weight and APGAR scores (p 0.05).