Nonspesifik boyun ağrılı olgularda, iskemik kompresyon ve enstrüman destekli yumuşak doku mobilizasyonunun ağrı ve fonksiyon üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Compari̇son the effectiveness of ischemi̇c compression and instrument assisted soft tissue mobilizati̇on on pain and function in patients with nonspecific neck pain
  1. Tez No: 883996
  2. Yazar: MOUNA KHOSRAVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanızın amacı, nonspesifik boyun ağrısı olan bireylerde İskemik Kompresyon (İK) ve Enstrüman Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonu (EDYDM) uygulamalarının ağrı, fonksiyon, servikal eklem hareket açıklığı, basınç ağrı eşiği ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya, kronik nonspesifik boyun ağrısı olan ve boyun kaslarında minimum 3 Aktif Tetik Nokta (ATN) bulunan 48 masa başı çalışanı dahil edildi. Olgular randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Olguların miyofasiyal tetik noktalarına yönelik 1.Gruba İskemik kompresyon, 2.Gruba EDYDM tekniği ile yumuşak doku mobilizasyonu uygulandı. 3. Grup ise kontrol grubu olarak alındı ve sadece ev egzersiz programı verildi. Üç gruba da ev egzersizleri ve iş yeri modifikasyonu verildi. Katılımcılara haftada 2 seans olmak üzere, 6 hafta boyunca toplamda 12 seans tedavi uygulandı. Değerlendirmeler, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında (6 hafta) yapıldı. Ağrı, VAS ile; eklem hareket açıklığı (EHA), universal gonyometre ile; ATN varlığı, Travell ve Simons kriterlerine göre; ağrı eşiği, dijital algometre ile; fonksiyonellik, BÖSF ve ÇRİA ile; yaşam kalitesi, SF-12 ile ve hasta memnuniyeti, Global Değişim ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçları, tüm gruplarda VAS, BÖSF, EHA, ÇRİA ve SF-12 skorlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the impact of Ischemic Compression (IC) and Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM) on pain, functionality, cervical range of motion, pressure pain threshold, and quality of life in patients suffering from nonspecific neck pain. The study included forty-eight desk workers suffering from chronic nonspecific neck pain and at least three Active Trigger Points (ATP) in the neck muscles. The participants were randomly assigned to three groups. Group 1 underwent Ischemic Compression on myofascial trigger points, Group 2 received Instrument-Assisted Soft Tissue Mobilization for soft tissue mobilization, while Grup 3 was the control group and only received a home exercise program. .Each group was also provided with home exercises and suggestions for workplace modifications. Participants received a total of 12 treatment sessions over 6 weeks, with 2 sessions per week. Assessments were conducted before and after treatment (at 6 weeks). Pain was evaluated using VAS; servical range of motion was measured using a universal goniometer; the presence of ATP was determined according to the Travell and Simons criteria; pain threshold was assessed using a digital algometer; functionality was evaluated using Neck Disability Index (NDI) and Work Role Functioning Questionnaire (WRFQ); quality of life was measured using the SF-12; and patient satisfaction was assessed using the Global Change GROC)Scale. Statistically significant improvements were observed in VAS, NDI, cervical range of motion, WRFQ, and SF-12 scores in all three groups (p0.05).