Üzüm çekirdeği ekstresi ve florun biomimetik dentin remineralizasyonundaki etkileri
The effect of grape seed extract and fluor on biomimetic remineralization of dentin
  1. Tez No: 396529
  2. Yazar: SİMGE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızda demineralize edilmiş dentin örnekleri üzerinde biomimetik remineralizasyon prosedüründe flor ve üzüm çekirdeği özünün remineralize edici etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 1X3X7 mm ölçülerinde hazırlanan 112 dentin örnekleği demineralizasyon solüsyonunda 10 gün, demineralizasyon solüsyonu her gün değiştirilerek bekletilmiştir. Demineralizasyon işlemi sonrası dentinin sertlik, elastikiyet ve Young Modülü değerlerinin ölçülmesi ve SEM incelemesinin yapılması için bir grup örnek (28 örnek) ayrılmıştır. Geri kalan örnekler rastgele olmak üzere ve her grupta 28 örnek olacak şekilde kontrol (RM Kontrol), flor (RM Flor), ve üzüm çekirdeği özü (RM ÜÇÖ) solüsyonu uygulanmak üzere ayrılmıştır. Tüm örnekler gruplara göre ya üzüm çekirdeği özü solüsyonunda ya da 1000 ppm flor solüsyonu içinde 10'ar dk. tek sefere mahsus olmak üzere bekletilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmadan remineralizasyon solüsyonu olarak kullanılan SBF içine atılmıştır. Tüm diş örnekleri ayrı ayrı 15 ml SBF içine konulmuştur. SBF içine kalsiyum ve hidroksil iyon kaynağı olması için önceden % 100 nemli ortamda ve 37 0C' de 1 hafta bekletilerek hazırlanmış standart 0.5 gr. Portland siman diskleri konulmuştur. SBF her 48 saatte bir değiştirilirken Portland siman diskleri değiştirilmeden korunmuştur. 6 haftalık biomimetik remineralizasyon süresi sonunda tüm örnekler mikrosertlik, elastikiyet ya da Young modülü ölçümleri için hazırlanmıştır. Her grupta 2 şer örnekte SEM ve EDX ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, remineralization properties of fluoride and grape seed extract are compared in biomimetic remineralization procedure of dentin on demineralized dentin samples. 112 dentin samples with a size of 1x 3 x7 mm are demineralized for 10 days in demineralization solution. Demineralization solution is replaced every day. After demineralization procedure a group of samples (28 samples) are selected for hardness, elasticity, Young's modulus (tensile modulus) and SEM analysis. Rest of the samples are randomly divided into three group of control (RM Control), fluoride application (RM Fluoride) and grape seed extract application group (RM GSE). All samples are kept, according to their group, either in grape seed extract solution or in fluoride solution for 10 minutes, only once. Control group samples are directly immersed into SBF, which is used as remineralization solution, without any treatment. All teeth samples are kept in separate 15 ml SBF solutions. Standard Portland cement discs which were kept at %100 relative humidity and 37 0C for one week, are placed in SBF solution as calcium and hydroxyl ion source. While SBF is replaced every 48 hours, Portland cement discs did not changed. All samples are prepared for microhardness, elasticity and Young's modulus measurements after a six weeks of biomimetic remineralization process. SEM and EDX measurements are carried out on 2 samples from each group.