Sporcuların zihinsel dayanıklılıklarının belirlenmesinde optimal performans duygu durumu, güdülenme düzeyi ve hedef yöneliminin rolü
The role of dispositional flow, motivation level and goal orientation in determining mental toughness of athletes
- Tez No: 396532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİCAN BAYAR KORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı;“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”'nin Türk popülasyonu için geçerliği ve güvenirliğinin test edilmesi; ikinci amacı ise farklı branşlardaki sporcuların zihinsel dayanıklılıklarının belirlenmesinde optimal performans duygu durumu, güdülenme düzeyi ve hedef yöneliminin rolünün incelenmesidir. Envanterin geçerliği ve güvenirliği için çalışmaya farklı branşlarda (futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, atletizm) yer alan 94 kadın (Xyaş=20.22±1.92), 108 erkek (Xyaş=22.09±3.75) olmak üzere toplamda 202 sporcu (Xyaş=21.22±3.17) gönüllü olarak katılmıştır. Envanter 3 alt boyut (Güven, Kontrol, Devamlılık) ve 14 maddeden oluşmaktadır. Envanterin katılımcılardan elde edilen puanların oluşturduğu faktör yapısını incelemek amacıyla Doğrulayıcı Faktör Analizi (confirmatory factor analysis) kullanılmıştır. Doğrulayıcı faktör analiz sonuçları χ²/sd=1.98 olmakla birlikte diğer uyum iyiliği indeks değerlerinin GFI=0.90, CFI=0.91, RMR=0.04, SRMR=0.07, RMSEA=0.07, IFI=0.91, TLI=0.88 olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak,“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”'nin Türkçe versiyonunun kullanılabilir olduğu söylenebilir. Çalışmanın ikinci amacı için ise çalışmaya farklı branşlarda (futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, atletizm) yer alan 145 kadın (Xyaş=20.41±2.84), 150 erkek (Xyaş=22.53±4.40) olmak üzere toplamda 295 sporcu (Xyaş=21.49±3.86) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, Sürekli Optimal Performans Duygu Durumu Ölçeği, Sporda Güdülenme Ölçeği ve Sporda Görev ve Ego Yönelim Ölçeği”uygulanmıştır. Zihinsel dayanıklılık ile güdülenme, hedef yönelimi ve optimal performans duygu durumu kavramları arasındaki ilişkiyi modellemek amacıyla“Yapısal Eşitlik Modellemesi”(YEM) tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test the validity and reliability of the Turkish version of Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ-14. Ninenty four females (Mage=20.22±1.92), 108 males (Mage=22.09±3.75) totally 202 athletes (Mage =21.22±3.17) voluntarily participated in this study for testing the validity and reliability of SMTQ-14. SMTQ-14 is 14 item instruments and consists of three subscales. Respondents of the SMTQ-14 indicate the extent to which they agree with each statement on a four-point Likert scale, ranging from 1 (Strongly Disagree) to 4 (Strongly Agree). Confirmatory factor analysis was used to test the validity and reliability of questionnaire. Confirmatory factor analysis revelead that χ²/sd=1.98, GFI=0.90, CFI=0.91, RMR=0.04, SRMR=0.07, RMSEA=0.07, IFI=0.91, TLI=0.88 of SMTQ. It can be concluded that, Turkish versions of SMTQ may be used to assess mental toughness in sport environment. One hundred forty five females (Mage=20.41±2.84), 150 males (Mage=22.53±4.40) totally 295 athletes (Mage =21.49±3.86) voluntarily participated in this study. SMTQ-14, Dispositional Flow Scale, Sports Motivation Scale, and Task and Ego Orientation in Sport were used to participants. Path Analysis was used to test the relationships among mental toughness, motivation, goal orientation and dispositional flow.