Amatör olarak futbol oynayan sporcuların sürekli kaygı ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi
Investigation of trait anxiety and mental endurance of amateur football players
- Tez No: 773639
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma ile; amatör olarak futbol oynayan sporcuların sürekli kaygı ve zihinsel dayanıklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini amatör olarak futbol oynayan bireyler oluştururken örneklem grubunu ise Konya, Ankara ve Karaman illerinde aktif olarak futbol oynayan 405 erkek futbolcu oluşturmaktadır. Sosyo-demografik verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, zihinsel dayanıklılık düzeyleri Madrigal ve ark (2013) tarafından geliştirilen zihisel dayanıklılık ölçeği kaygı düzeylerini belirleyebilmek için Spielberger, Gorsuch ve Lushene (1970) tarafından geliştirilen Durumluk-sürekli kaygı envanteri/sürekli kaygı ölçeği (SKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilmiş, homojen oldukları belirlenen veriler için; ikili karşılaştırmalarda Independent t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Vay Anowa ve farklılık kaynağının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work; The Objective of Investigation of Trait Anxiety and Mental Stamina of Athletes Playing Football as Amateur While the research population consists of individuals playing football as amateurs the sample group consists of 405 male football players actively playing football in Konya, Ankara and Karaman provinces. Personal information form created by the researcher to obtain socio-demographic data, mental toughness levels mental toughness scale developed by Madrigal et al (2013) State-trait anxiety inventory/trait anxiety scale developed by Spielberger, Gorsuch and Lushene (1970) to determine anxiety levels (SKO) was used. The variance and homogeneity of the obtained data were tested and for the data determined to be homogeneous; Independent t test was used in pairwise comparisons, One Vay Anowa was used in multiple comparisons and Tukey HSD test was used to determine the source of difference.