Taekwondo sporcularının zihinsel dayanıklıklarının incelenmesi
Investigation of taekwondo athlete's mental endurance
  1. Tez No: 552152
  2. Yazar: FURKAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma da kapsamında 2017/2018 sezonu Büyükler kategorisinde Büyükler Türkiye Şampiyonasına katılan taekwondocuların zihinsel dayanıklılık durumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli olup, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Sporcuların zihinsel dayanıklılık durumlarının incelendiği çalışmanın örneklem grubunu 2017 / 2018 sezonu Büyükler kategorisinde taekwondo branşında müsabakalara katılan sporcular oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak birinci bölümde kişisel bilgileri sorgulayan ifadelere verilirken ikinci bölümde“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ”kullanılmıştır. SZDE' nin ' Güven, Kontrol ve Devamlılık' alt boyutları incelenmiştir. Anket formundan elde edilen verilerin analizleri, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Demografik bilgilerin belirlenmesinde frekans ve yüzdelik hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a part of this research, it is aimed to investigate the mental endurance status in terms of some veriables of taekwando athletes who participated in Seniors Turkey Championship in Seniors category in 2017/2018 season. The research was a relational survey model and the data were obtained by survey method. The sample group of the study consisted of taekwando athletes who participated in Seniors Turkey Championship in Seniors category in 2017/2018 season. In the first part of the data collection tool was given to the statements that personal information, while in the second part Mental Endurance Inventory was used. Confidence, Control and Continuity 'sub-dimensions of Mental Endurance Inventory were examined. The data obtained from the questionnaire were analyzed using SPSS 22.0 package program. Frequency and percentage calculations were performed to determine demographic information.