Bir hastanede çalışan hemşirelerin çocuk ihmal ve istismarına yönelik bilgi ve yaklaşımlarının incelenmesi
The investigation of nurse's knowledge level and approach towards child abuse and neglect
- Tez No: 396534
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bir Hastanede Çalışan Hemşirelerin Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Bilgi ve Yaklaşımlarının İncelenmesi Bu çalışmanın amacı bir hastanede çalışan hemşirelerin çocuk ihmal ve istismarına yönelik bilgi ve yaklaşımlarının belirlenmesidir. Tanımlayıcı tipte planlanan araştırmanın evrenini Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 565 oluşturmuştur. Araştırma kapsamında evrenin %91'ine ulaşılmıştır (n= 436). Verilerin toplanmasında; kişisel bilgi formu ve Uysal tarafından geliştirilen“Çocuk İhmali ve İstismarının Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek”kullanılmış ve yüz-yüze yöntemle araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda Statiscal Package for Social Sciences (SPSS) 20.0 programı ile değerlendirilmiştir. Sayısal verilerin iki kategorili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda bağımsız örneklemlerde t testi ile, 3 kategorili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda ANOVA testi kullanılmıştır, ANOVA testinde anlamlı bulunan değişkenlerin ikili karşılaştırmaları Bonferroni testi incelenmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare ve Fisher'in Kesin Ki-Kare testi kullanılmıştır. Etkili bağımsız değişkenler adım adım regresyon analizine alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Nurse's Knowledge Level and Approach Towards Child Abuse and Neglect The aim of this study is to research the knowledges of the nurses that participate in a hospital on about child abuse and neglect and their approaches. 565 nurses who worked in Gulhane Military Medical Academy (GATA) Training and Research Hospital has formed the universe of the research is planned as a descriptive study. Within this research, reached 91% of theuniverse (n=436). Personal information forms and“Recogntion of the Child Abuse and Neglect' s Signs and Risks Intended for Scale”were formed by UYSAL will be used for data collection and data collection will be performed by the investigators by face to face method. Collected data will be evaluated by Statiscal Package for Social Science (SPSS) Programme. Descriptive variables will be detected by frequanced is trubance if they are caterogical or by mean standart deviation, minimum, maximum, mode, median values if they are constant (confidence interval: %95). The association betweeen dependent and independent variables will be evaluate by one-way non-parametric (chi- square) and parametric (student t test, ANOVA, Bonferoni) tests and the associated variables will be included for Multivariete Regression Model.