Kuzu etlerinden listeria monocytogenes izolasyonu ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Isolation of listeria monocytogenes in lamb meat and determination of the antibiotic resistance
- Tez No: 396560
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN SARIMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Ankara'daki kasap ve marketlerde satışa sunulan kuzu etlerinde; i) Listeria monocytogenes ve diğer Listeria türlerinin, klasik kültür yöntemiyle izolasyon ve identifikasyonu, ii) Virülanslıktan sorumlu hlyA geni kullanılarak PCR ile L. monocytogenes izolatlarının doğrulanması, iii) İdentifiye edilen L. monocytogenes izolatlarının antibiyotik direnç profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Mayıs – Ağustos 2013 tarihleri arasında tüketime sunulan 120 kuzu eti örneğinin 44'ünün (%36,6) değişik Listeria türleri ile kontamine olduğu belirlenmiştir. İdentifiye edilen Listeria türlerine göre, kuzu etlerinin 26'sının (% 21,6) L. innocua, 19'unun (% 15,8) Listeria monocytogenes, 9'unun (% 7,5) L. weshimeri ve 2'sinin (% 1,6) L. grayi ile kontamine olduğu saptanmıştır. Listeria spp. pozitif tespit edilen örneklerden 11'inin (% 9,1) birden fazla Listeria türü ile kontamine olduğu, bu örneklerden 1'inde, üç farklı Listeria türü ile karışık kontaminasyon olduğu belirlenmiştir. L. monocytogenes izolatlarının doğrulanması için PCR yöntemi uygulanmıştır. Buna göre; Listeria monocytogenes pozitif 19 kuzu eti örneğinden elde edilen 58 izolatın, virülanslıktan sorumlu hlyA genine sahip olduğu belirlenmiştir. PCR ile doğrulanan 58 L. monocytogenes izolatının, 9 farklı antibiyotiğe (ampisilin, penisilinG, gentamisin, eritromisin, streptomisin, tetrasiklin, meropenem, trimetoprim-sulfametoksazol, rifampin) karşı direnç profilleri disk difüzyon metodu ile araştırılmıştır. Testler neticesinde 58 izolatın 5'inde (% 8,6) antibiyotik direnci tespit edilmiştir. Antibiyotik direncine sahip 5 izolattan 4'ünün (% 6,9) çoklu direnç gösterdiği, 1'inin sadece tetrasikline dirençli olduğu belirlenmiştir. Geri kalan 53 izolat ise test edilen antibiyotiklerin hepsine duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were, i) to determine the incidence of L. monocytogenes and other Listeria species by conventional culture technique in lamb meat from butcher and markets in Ankara, ii) to verify L. monocytogenes isolates by PCR using hylA gene which is responsible for virulence, iii) to detect the antibiotic resistance profiles of identified L. monocytogenes isolates by disc diffusion method. In the study, Listeria spp. were isolated from 44 (% 36,6) of the 120 lamb meat samples, collected during May – August 2013 period. Listeria monocytogenes was isolated from 19 (% 15,8) of the samples examined. Other species isolated included L. innocua 26 (% 21,6), L. weshimeri 9 (% 7,5) and L. grayi 2 (% 1,6). According to the analysis there were mixed contamination of more than one Listeria species in eleven samples while three different Listeria species was found in one sample. For the confirmation of the isolates, PCR assay was performed. According to the PCR analysis, hlyA gene was detected in 58 L. monocytogenes isolates which were isolated from L. monocytogenes positive 19 lamb meat samples. 58 isolates verified by PCR were examined the resistance profiles to 9 antibiotics (ampicillin, penicillinG, gentamycin, erythromycin, streptomycin, tetracycline, meropenem, trimethoprim-sulfamethoxazole, rifampin) by disc diffusion technique. As a result, 5 (% 8,6) isolates were resistant to antibiotics. Among the 5 isolates, 4 (% 6,9) displayed multiple resistance to antibiotics, 1 isolate was resistant to tetracycline. Other 53 isolates were sensitive to 9 antibiotics.