An existential approach to freedom of choice in John Fowles's the French Lieutenant's Woman
John Fowles, Fransız Teğmenin Kadını'nındakı seçme özgürlüğüne bir varoluşçu yaklaşım
  1. Tez No: 396610
  2. Yazar: ABDULAZEEZ TAHA AHMED
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı John Fowles'un Fransız Teğmenin Kadını adlı romanının varoluşçuluk felsefesi altında kapsamlı incelenmesidir. Bu çalışmanın temel argümanı post modern romanın özgün bir örneği olarak Fransız Teğmenin Kadını romanı tarihsel görüş içerisinde varoluşsal özgürlük fikrini keşfetmesidir. Bu çalışma ayrıca Fowles'un varoluşsal özgürlüğün bireyin varlığını kanıtlamada karşılaştığı önemli bir sorun olduğu hakkındaki görüşünü ortaya koymaktadır. Fowles anlatım sürecinde varoluşsal özgürlüğü ve anlatıcının ve karakterlerin tavırlarını sunar. Fowles okuyucuyu seçme özgürlüğünü kullanacağı bir pozisyona koyar. Çalışma Fransız Teğmenin Kadını post modern bir roman olmasına rağmen, ilk bakışta Viktoryen bir roman gibi göründüğünü kanıtlar. Bu çalışma bir romanı ayırıcı bir şekilde postmodern bir eser yapan temel unsurları açıklar. Ayriyetten bu tez çalışması Fransız Teğmenin Kadını geleneksel anlatı tekniklerini sorgulayan bir dünya görüşünü göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Fowles'un geleneksel anlatının yerleşik methodlarını eleştirisini ve yıkışını da tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns itself with a comprehensive analysis of John Fowles's novel The French Lieutenant's Woman with a special focus on the philosophy of existentialism. The main argument of this study is that, as a typical example of postmodern fiction, The French Lieutenant's Woman explores the idea of existential freedom in a historical perspective. The study also reveals Fowles's conviction that existential freedom is a significant challenge that confronts the individual with the need to prove his existence. Fowles presents existential freedom throughout the narrative process and the conduct of the employed narrator and the characters. Fowles puts the readers in a position where they can exercise freedom of choice. The study proves that The French Lieutenant's Woman is a postmodern novel though, on the surface, it looks like a Victorian novel. This study explains the basic elements that make the novel a distinctively postmodern work. Furthermore, this thesis aims to show that The French Lieutenant's Woman reflects a worldview which challenges the traditional narrative techniques. The study also illustrates the way Fowles criticizes and breaks up the established methods of the traditional narrative style.