Magical realism in Philip Pullman's Golden Compass
Philip Pullman'ın Golden Compass adlı eserinde büyülü gerçekçilik
  1. Tez No: 917839
  2. Yazar: GÜL MİRAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Philip Pullman'ın The Golden Compass adlı eseri, His Dark Materials üçlemesinin ilk kitabı olarak felsefi ve fantastik unsurları harmanlayarak türler arasındaki sınırları bulanıklaştıran devrim niteliğinde bir başyapıttır. Bu tez, Philip Pullman'ın The Golden Compass adlı eserini hem fantastik hem de büyülü gerçekçilik edebi gelenekleri bağlamında ele alarak bu iki tür arasındaki karmaşık ilişkileri incelemektedir. Çalışma, Pullman'ın hayatı ve edebi kariyerine dair bir genel bakışla başlamakta, onun edebi ve felsefi etkilerinin yaratıcı eserlerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Tezde, fantastik türünün ayırt edici özellikleri ele alınmakta ve Latin Amerika'da popüler hale gelen büyülü gerçekçilik ile karşılaştırılmaktadır. Fantastik tür genellikle farklı yasalara sahip alternatif evrenler yaratırken, büyülü gerçekçilik olağan yaşamın içine fantastik unsurları ustalıkla yerleştirerek gerçeklik algısını sorgular. Latin Amerika edebiyatında Gabriel García Márquez gibi yazarlarla öne çıkan büyülü gerçekçilik, olağan olaylara sıradışı unsurlar ekleyerek insan deneyimini benzersiz bir bakış açısıyla ele alır. Philip Pullman, eserlerini“sert gerçekçilik”(stark realism) olarak tanımlayarak, büyülü unsurlar barındıran hikâyelerinde bile insan deneyimlerini büyük bir açıklıkla tasvir etmeye olan bağlılığını vurgular. Hayal gücüyle şekillenen dünyasına rağmen Pullman, ahlaki karmaşıklık, varoluşsal sorgulama ve özerklik mücadelesi gibi temalarla zenginleştirilmiş bir hikâye yaratır. Bu tez, The Golden Compass'ı bu çerçeveye yerleştirerek Pullman'ın büyülü gerçekçi yaklaşımları özgür irade, bilgi ve maneviyat gibi derin konuları araştırmak için nasıl kullandığını inceler. Pullman'ın fantastik evreninde Toz (Dust), Cinler (Daemons) ve paralel evrenler gibi kavramlar, yalnızca hikâye unsurları değil, aynı zamanda derin bir felsefi analiz aracıdır. Romanın anlatısı, fantastik türün hayal gücüyle zenginleşen dünyası ile büyülü gerçekçiliğin yansımalı belirsizliği arasında köprü kurarak otoriteyi, örgütlü dini ve bilgi arayışını eleştiren çok katmanlı bir yapı oluşturur. Bu çalışma, The Golden Compass'ın yaratıcı türler arası yaklaşımına vurgu yaparak eseri büyülü gerçekçilik ve fantastik türlerinin daha geniş çerçevesine yerleştirir. Pullman, edebi, teolojik ve felsefi gelenekleri harmanlayarak geleneksel anlatıları sorgulamakta ve okuyucuları derin etik ve metafizik tartışmalara çekmektedir. Pullman, büyülü gerçekçiliğin kavramsal karmaşıklığı ve belirsizliğini, fantastik türün hayal gücüyle harmanlayarak okuyucuları bilgi, özgürlük ve insan deneyimi üzerine düşünmeye teşvik eden bir hikâye ortaya koymaktadır. Bu tez, modern edebiyatta türler arası geçişin önemine dikkat çekmekte ve Pullman'ın edebi başarılarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. The Golden Compass yalnızca Pullman'ın anlatım ustalığını göstermekle kalmaz, aynı zamanda modern yazında mümkün olanı yeniden tanımlayarak büyülü gerçekçiliğin yansımalı inceliklerini fantastik türün yaratıcı derinliğiyle birleştirir.
Özet (Çeviri)
The Golden Compass by Philip Pullman, the first book in the His Dark Materials trilogy, is a revolutionary masterpiece that blurs the lines between genres by fusing the philosophical and the fantastical. This thesis places Philip Pullman's The Golden Compass in the context of both literary traditions by examining the complex relationships between magical realism and fantasy. The study starts with an overview of Pullman's life and career, revealing the ways in which his literary and philosophical influences shaped his creative work. It explores the fantasy genre, highlighting its defining traits and contrasting them with those of magical realism, a literary style that was popular in Latin America. Fantasy frequently creates separate universes with unique laws, but magical realism subtly incorporates the fantastic into everyday life, challenging existing perceptions of reality. In contrast to the fantasy genre's focus on building completely different worlds, magical realism, a literary trend that gained popularity in Latin America thanks to writers like Gabriel García Márquez, skilfully incorporates exceptional happenings into everyday situations. By referring to his work as“stark realism,”Philip Pullman highlights his dedication to depicting human experiences with solid openness, even in magical situations. Despite its imaginative scope, Pullman crafts a world grounded in themes of moral complexity, existential questioning, and the struggle for autonomy. The thesis looks at how Pullman uses magical realist approaches to explore deep subjects like free choice, knowledge, and spirituality by placing The Golden Compass inside this framework. With its origins in Latin American literature, magical realism adds unusual elements to everyday situations and provides a distinctive perspective on human experience. This strategy is woven throughout Pullman's fantasy universe, where ideas like Dust, daemons, and parallel universes serve as more than just story devices—they are also tools for deep philosophical analysis. The story of the book creates a complex critique of authority, organized religion, and the quest for knowledge by bridging the imaginative realm of fantasy with the reflective ambiguity of magical realism. This study emphasizes The Golden Compass's creative approach to genre hybridity by placing it within the larger frameworks of magical realism and fantasy. It looks at how Pullman challenges conventional narratives and draws readers into deep ethical and metaphysical discussions by fusing literary, theological, and philosophical traditions. Pullman creates a story that crosses genre lines by fusing the conceptual complexity and ambiguity of magical realism with the imaginative scope of fantasy, encouraging readers to consider issues of knowledge, freedom, and human experience. This piece highlights the importance of genre hybridity in modern writing and advances our comprehension of Pullman's literary accomplishments. This thesis asserts that The Golden Compass not only demonstrates Pullman's narrative skill but also reimagines what is possible in modern writing by fusing the reflective nuances of magical realism with the imaginative depth of fantasy.