The changing political views of William Wordsworth
Willam Wordsworth değişen siyasi görüşleri
  1. Tez No: 396611
  2. Yazar: SHAYMAA SALEEM YOUSIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
William Wordsworth bir sosyal düşünür ve izole ve uzgun hayatı oldugu algının aksine hayatı boyunca siyasi tartışmalar yapan bir adamdı. Aslında, Wordsworth siyasi tartışmalara devam etti ve toplumsal değişime ilişkin konulara bilgili kalmıştır. Bu çalışmada onun bu siyasi tartışmalarının son şiirlerine de yansımış olduğunu gösterip, ve daha az dikkate alınan son şiirlerinden bazılarının olduğundan daha dikkate değer olduğu tartışılacaktır. Şiirlerine ve düzyazılarına yansıyan siyasi görüşleri kendi zamanının insanları arasında bilindikti ve yeni Viktorya dünya görüşüne katkıda bulundu. Dikkate alınacak olan şiirler arasında önceki çalışmalarından olan An Evening Walk, Salisbury Plain, The Female Vagrant, The Last of The Flock ve Michael gibi şiirlere ek olarak son şiirlerinden olan Ode to Duty, ve çoğu zaman önceki görüşlerinin toplum reddi olarak görülen The Excursion uuşiiri de dikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
William Wordsworth was a social thinker and a man thoroughly engaged in political debates throughout his life, contrary to the generally held perception that he became isolated and disillusioned. In fact, Wordsworth continued to discuss politics and remained informed about issues relating to social change. This study shows that these political discussions of his are also reflected in his late poems, and it will be argued that some of his less-regarded late poems merit more attention than they usually receive. His political ideas both in his poems and prose were well known to the people of his day and contributed to the new Victorian world view. The poems which will be considered include early works such as An Evening Walk, Salisbury Plain, The Female Vagrant, The Last of The Flock and Michael, in addition to the late poems such as Ode to Duty, and The Excursion, which is often seen as a public rejection of his earlier views.