Küresel bir tehdit olarak uyuşturucu madde kaçakçılığı, kullanımı ve bunlarla mücadele stratejisi
Drug smuggling and use as a global threat and the strategies of fighting against these
  1. Tez No: 396649
  2. Yazar: NEVZAT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımının toplumdaki suç ve kişisel tercih algısı dışında, küresel bir tehdit olup olmadığı, tehditse yeterince mücadele edilip edilmediği sorunsalı araştırılmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kapsamında yapılan çalışmada veri toplama tekniği olarak, literatür taraması, yarı yapılandırılmış görüşme ve yapılandırılmamış gözlem metotları kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımının küresel kapsamı ortaya konulduktan sonra elde edilen sonuçlardan, uyuşturucunun toplumlar için nasıl bir tehdit oluşturduğu ve nasıl sonuçlandığı incelenmiş, elde edilen bulgulara göre küresel mücadele kuruluşlarının yeterlilikleri değerlendirilerek çeşitli öneriler sunulmuştur. Kaçakçılığı artırarak, suç işlenişini kolaylaştırarak, bireylerin, dolayısıyla toplumun psikolojik ve fizyolojik yapısına zarar vererek tehdit oluşturan uyuşturucu kullanımı, küresel düzeyde ve sürekli olarak suç oranlarını artırmakta, ölüm ve bulaşıcı hastalıklara neden olmaktadır. Uyuşturucu kullanımı bu bakımdan doğrudan küresel bir tehdittir. Kara para ekonomisi yaratarak, terör örgütlerini finanse ederek ve kullanımın devamlılığını sağlayarak tehdit oluşturan uyuşturucu madde kaçakçılığı ise küresel güvenlik ve ekonomiye zarar vermekte, dış müdahalelere zemin hazırlamaktadır. Yetersiz mücadelenin de etkisiyle uluslararası terörizm, göç, ekonomik fırsat eşitsizliği ve çevresel sorunlar gibi küresel tehditleri tetikleyerek dolaylı bir küresel tehdide neden olmaktadır. Tez' in özgünlüğü, BM' in belirttiği uyuşturucu kaçakçılığı tehdidinin neden küresel bir tehdit olduğunu birden fazla boyutuyla (hukuk, ekonomik, güvenlik ve dış müdahale boyutları) sorgulamasının yanında, uyuşturucu kullanımını da tehdit kapsamında analiz etmesi ve bunlarla mücadele eden küresel kuruluşlar ile yeterli mücadele edip etmediklerini ortaya koymasıdır. Uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımının beklenenden fazla artması yapılan mücadelelerin başarılı olmadığını göstermektedir. Uyuşturucu suçlarının özel yasa kapsamına alınması, gerektiğinde ülkelere yaptırım veya maddi destek uygulanması, kolluk personeli ve istihbaratın güçlendirilmesi, uyuşturucu yerine bağımlılık yapmayacak ilaç üretilmesi mücadeleye olumlu katkılar sağlayacaktır. Anahtar kelimeler : Uyuşturucu madde kaçakçılığı, DEA, UNODC, Organize suç örgütleri
Özet (Çeviri)
In this study, except for their perception as a crime and personal preference whether drug smuggling and use is a global threat or not and if it is a threat, the problem of whether it is fought enough has been explored. In the study within the scope of qualitative research method, literature review, semi-structured interview and non-structured observation methods were applied as data collection techniques. The information obtained were resolved by the content analysis. After presenting the global extent of drug smuggling and use, what kind of a threat that drug poses for societies and how it ends up are examined from the results. According to the findings, by evaluating the sufficiency of global foundations various suggestions have been made. The use of drugs has become threat by increasing smuggling, facilitating crimes and harming psychological and physical conditions of the individuals and therefore societies in addition to this constantly and globally increases the crime rates, causes deaths and contagious diseases. From this aspect the use of drug is directly a global threat. Drug smuggling, which has become a threat by creating black money economy, supporting terrorist organizations financially and providing the constant use of the drug, gives harm to the global security and economy, so it paves the way for external interferences. With the effect of insufficient fight, it has caused an indirect global threat by triggering the global threats such as international terrorism, migration, inequality of economic opportunities and environmental problems, The originality of the thesis, is based on besides its questioning why the threat of drug smuggling that UN indicated constitutes a global threat from its different dimensions (such as law,economy,security and extent of external interference), and analyzing the use of drug within the scope of threat and also presentıng whether the related foundations fight enough against them. The increase in drug smuggling and use is more than estimated and this fact has shown that the fight against it, has not been successful. The incorporation of drug crimes into the scope of special laws, either imposing sanctions or providing financial support to the countries when required, empowering the law enforcement agencies and the intelligence, producing medicine ınstead of drugs that will not cause addiction will contribute positively to the fight. Key Words : Drug Smuggling, DEA, UNODC Organized Criminal Organizations