Kayseri Pınarbaşı ilçesindeki Türk Dönemi mimari anıtları
Architectural monuments of Turkish Period in Pınarbaşı - Kayseri̇
- Tez No: 396730
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Pınarbaşı zengin tarihi eser sayısı ile geçmişin izlerini yansıtan önemli ilçelerimizden bir tanesidir. İlçe; tarihin önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Günümüze taşıdığı zengin mimari mirasıyla dikkati çeken Pınarbaşı'nın merkez ve köylerinde bulunan cami, türbe, hamam, çeşme, okul ve kütüphane yapıları tezimizin konusu oluşturmaktadır. Tez; giriş, katalog, değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konunun tanımı ve sınırları, konunun önemi, araştırma yöntemi, konu ile ilgili kaynaklar ve Pınarbaşı ilçesinin kuruluşu ve tarihçesi başlıkları ele alınmıştır. İkinci bölüm; tezin kataloğunu oluşturmaktadır. Katalog kısmı camiler, türbeler, hamamlar, çeşmeler, okullar ve kütüphaneler olmak üzere altı ana başlık altında ele alınmış ve eserler tüm yönleriyle tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; Pınarbaşı ilçesindeki Türk dönemi mimari eserleri içerisinde olan her bir yapı türü plan tipolojisi, malzeme, süsleme, kitabe, yapı elemanları alt başlıklarında değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Dördüncü bölümde; araştırma kapsamında incelenen tüm yapılar hakkında tespit edilen bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With its many historical buildings, Pınarbaşı is one of the important towns reflecting traces of the past. The town hosted many civilizations. The subject of this study are the mosques, tombs, hammams, fountains, schools and libraries located in the center and villages of Pınarbaşı, noteworthy with its rich architectural heritage. The study is composed of four chapters; Introduction, Catalogue, Evaluation and Conclusion. In the first chapter titled Introduction,“The Definition and Borders of the Subject”,“The Importance of the Subject”,“The Method of the Study”,“Literature Survey and Relevant Sources”,“Foundation and History of Pınarbaşı”subtitles are handled. In the second chapter, Catalogue, mosques, tombs, hammams, fountains, schools and libraries are discussed in detail. In the Evaluation, third chapter, each structure type is evaluated under the sub-titles of“Plan Layout”,“Material properties”,“Ornamentation”,“Inscription Panel”and“Structural Elements”. In the last chapter, Conclusion, the findings about all the buildings examined in this study are introduced.